9. krakowska edycja warsztatów prowadzonych w oparciu o metodę Marshalla Rosenberga: NVC - Nonviolent Communication – Porozumienie Bez Przemocy z elementami Coachingu Transformacyjnego

 

 

Termin: cykl 10 spotkań w godz. 17.30-20.30, początek 9. stycznia 2023

Miejsce: Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego, Kraków, ul. Powroźnicza 6/2

Prowadzenie: Agata Olszak-Szymula


 

 

 

Słowa mają niezwykłą moc – mogą stać się służącymi porozumieniu mostami, lub też murami, które oddzielają nas od innych. Jak zatem rozmawiać aby nawiązać satysfakcjonujące relacje z innymi? Jak zbliżać się do ludzi i starać się rozumieć innych w sytuacji kiedy mamy odmienne zdania i poglądy? Czym jest prawdziwa empatia? Jak być otwartym na innych i jednocześnie zadbać o swoje potrzeby? Jak umiejętnie rozwiązywać konfliktowe sytuacje z poszanowaniem uczuć i potrzeb wszystkich stron?

W trakcie warsztatu poznasz i zastosujesz w praktyce narzędzia sprawdzonej, skutecznej metody, jaką jest Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication). Metoda uczy uważnego, empatycznego słuchania pozwalającego lepiej zrozumieć innych i budować z nimi satysfakcjonujące relacje. Daje również możliwość głębszego poznania samego siebie, kontaktowania się ze swoimi uczuciami i potrzebami, dzięki czemu docieramy do tego, co jest dla nas w życiu najważniejsze i na tym skupiamy naszą uwagę. Poznanie założeń metody i praktyczne jej stosowanie daje nam także umiejętność rozwiązywania konfliktowych sytuacji w konstruktywny sposób.
NVC jest stosowane w praktyce na całym świecie. Może być używane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (w pracy nauczyciela, psychologa, trenera, coacha, mediatora, menadżera czy dyplomaty.) Jest bardzo cennym narzędziem służącym do budowania turkusowych organizacji.
W Polsce metoda ta jest propagowana od 2001 roku, początkowo przez Stowarzyszenie Polska Wspólnota Pokoju (Andrzej Krajewski, Małgorzata Braunek i Małgorzata Jakubczak), obecnie przez coraz liczniejsze grupy osób, które poznały metodę, stały się jej zwolennikami i pragną się nią dzielić.
Kurs jest również wzbogacony o elementy Coachingu Transformacyjnego (inaczej Coachingu opartego na Potrzebach): m.in. coaching uczuć oraz praca z potrzebami.

Warsztaty prowadzone są w sposób mocno interaktywny z użyciem różnorodnych metod szkoleniowych: m.in. demonstracje, praca w grupach, scenki dialogowe, praca z ciałem, wizualizacje i mini-medytacje.

 

Dla kogo?

 

Ten warsztat jest dla Ciebie, jeśli:
- chcesz poznać lub pogłębić metodę "Porozumienia Bez Przemocy" Marshalla Rosenberga
- chcesz poprawić jakość swoich relacji zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym
- chcesz mieć lepszy kontakt z samym sobą, poprzez zwiększenie umiejętności rozpoznawania swoich uczuć oraz potrzeb
- chcesz wzmocnić swoją zdolność empatii zarówno wobec innych, jak i siebie
- chcesz lepiej sobie radzić w sytuacjach konfliktowych, kiedy słyszysz słowa krytyki lub odmowę
- chcesz mieć większą jasność w momentach konfliktu wewnętrznego
- chcesz zwiększyć swoją pewność siebie i lepiej sobie radzić z autokrytyką
- chcesz czerpać siłę z własnej złościć i zwiększyć wybór swoich reakcji
- pracujesz z ludźmi; jesteś coachem, trenerem lub terapeutą i chcesz wzbogacić swój warsztat pracy o narzędzia z zakresu empatycznej komunikacji wg metody "Porozumienia Bez Przemocy" oraz Coachingu Transformacyjnego (Coachingu opartego na Potrzebach)Tematy i terminy spotkań:

 

1. O murach i mostach – co służy komunikacji, a co ją blokuje (9.01.2023)
2. Jak wyrażać siebie, aby być w zgodzie ze sobą (16.01.2023)
3. Empatia dla siebie – droga do samopoznania, spełnienia i szczęścia (23.01.2023)
4. Jak słuchać – siła i moc empatii (6.02.2023)
5. Moje i Twoje „nie” jako zaproszenie do dialogu (13.02.2023)
6. Złość i gniew źródłem energii i mądrości (20.02.2023)
7. Jak radzić sobie z osądami i krytyką? (27.02.2023)
8. Spotkanie z wewnętrznym krytykiem (6.03.2023)
9. Konflikt wewnętrzny w procesie podejmowania decyzji (13.03.2023)
10.Wdzięczność – sprawdzony sposób na szczęście (20.03.2023)

Współautorką programu jest trenerka Bożena Szymula ze Strefy Relacji – oddział w Gdańsku.

 

Trenerka:

 
Agata Olszak-Szymula
Trenerka komunikacji empatycznej, Coach, Mediatorka NVC oraz Praktyk Terapii IFS. W swojej pracy inspiruje się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC) oraz Systemem Wewnętrznej Rodziny (IFS). Od 2010 r. prowadzi warsztaty i sesje indywidualne m.in. dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, trenerów i coachów. Wierzy, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego jej misją w zawodzie trenera jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu NVC zdobywa, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy (Pernille Plantener, Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler, Anna Mills, Joanna Berendt) oraz terapeutów IFS (Osnat Arbel i Paul Ginter). Absolwentka rocznego Studium NVC, Intensywnego Kursu Mediacji NVC, Kursu Terapii IFS, Akademii Mistrzów Treningu GT Mentor, akredytowanego kursu Coachingu Transformacyjnego i Coachingu Systemowego. Założycielka Strefy Relacji. Prywatnie mama dwójki dzieci i żona.

 

Opinie uczestników:

 

"Kurs komunikacji empatycznej 'Słowa jak mosty' okazał się ogromnie wartościowym doświadczeniem. Są to warsztaty, które wniosły w moje życie więcej wartości i korzyści niż jakikolwiek inny kurs rozwojowy, w jakim brałam udział. W relatywnie krótkim czasie rozwinęłam wiedzę zmieniającą życie, poprawiającą relacje ze sobą i innymi i pozwalającą lepiej rozumieć siebie i otoczenie w każdej dosłownie życiowej sytuacji. Krok po kroku Agata spokojnie i empatycznie prowadzi uczestników przez materiał i ćwiczenia, odpowiadając na pytania i podając przykłady. Każdy uczy się we własnym tempie, zgodnie z własnymi potrzebami i dynamiką własnej osobowości. Wsparcie grupy i wspólna „podróż” rozwojowa na kursie są bezcenne. Polecam uczestnictwo każdemu bez względu na etap rozwoju osobistego. To po prostu kurs dla wszystkich, którzy pragną żyć w sposób przemyślany, z otwartym umysłem i rozumieniem pełni i wartości człowieczeństwa. To kurs, który leczy duszę i otwiera serce."
Joanna Michałowska

"Formuła tych warsztatów pozwala na bycie w procesie, w przeciwieństwie do jedno- czy dwudniowego zagłębiania się w temat. Dla mnie było to miejsce i czas na słuchanie siebie i swoich potrzeb, a także na naukę wyrażania tego, co potrzebuję oraz wyrażania wdzięczności do siebie i innych. Nauczyłam się także rozpoznawać prawdziwe potrzeby innych. Warsztaty wpłynęły na moje życie rodzinne (lepsza komunikacja z mężem i dzieckiem), a także na większą świadomość tego, co mówię, myślę i czuję w pracy zawodowej. Zauważyłam też, że bardziej chcę zmieniać siebie, niż edukować innych. Mam więcej pokory. Nie przejmuję się również tym, że są wśród mnie ludzie, którzy nie stosują języka NVC. Potrafię słuchać wewnętrznego krytyka, nie biorąc wszystkiego do siebie jak kiedyś. Uczę się wdzięczności dla samej siebie"
Magda, coach i trener

"Po warsztatach jestem bardziej uważna na swoje potrzeby i uczucia oraz na swoje reakcje. Warsztaty pogłębiły moją świadomość samej siebie. Dały mi klucz do własnych potrzeb i pokazały, jak za nimi podążać bez wstydu i zażenowania. Dzięki nim zrozumiałam, że tylko ja wiem, co jest dla mnie ważne i jestem w stanie zaufać sobie".
Ania, terapeuta zajęciowy

"Warsztaty pozwoliły mi spojrzeć na siebie i innych z większą łagodnością i zrozumieniem. Teraz jest mi po prostu łatwiej".
Agnieszka

"Warsztaty pozwalają zwiększyć świadomość własnych potrzeb i uczuć. Uczą odróżniać uczucia od myśli i zwiększają uważność na doznania z ciała. Spotkania pomogły mi również dotrzeć do sedna ważnego konfliktu i dzięki proponowanym narzędziom i ćwiczeniom udało mi się zwiększyć zrozumienie siebie i drugiej strony, a także znaleźć satysfakcjonujące mnie rozwiązanie. Mam teraz więcej siły na mocne bycie przy sobie i pozwolenie sobie na uznanie swoich potrzeb".
Justyna

"Warsztaty w sposób niezwykle ciekawy przybliżają metodę NVC. Wiele dobrego wprowadziły do mojego życia. Agata ma świetne podejście do uczestników oraz niezwykły dar tworzenia lekkiej atmosfery pełnej empatii i wzajemnego zaufania".
Piotr

 

Informacje organizacyjne:

 

Koszt:

1800 zł przy wpłacie za całość do 31. września, w przypadku zgłoszenia dwóch osób lub dla absolwentów innych warsztatów Agaty

1900 zł przy wpłacie za całość po 31. września (wpłata najpóźniej do 30. grudnia)

2000 zł przy płatności w 4. ratach

zaliczka bezzwrotna: 100 zł
(w cenie ciepłe i zimne napoje)

Numer konta:

Agata Olszak-Szymula
94 1140 2004 0000 3102 3399 4826 

Przy rezygnacji do 23. grudnia jest możliwy zwrot wpłaconej kwoty za kurs pomniejszony o zadatek; przy rezygnacji po 23. grudnia zwrot wpłaconej kwoty jest możliwy tylko w momencie znalezienia osoby na swoje miejsce

Prosimy o zarezerwowanie dodatkowego terminu 27. marca na wypadek zmian w harmonogramie z przyczyn losowych.

 

Informacje i zapisy: Agata,  604 085 911, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Wsparcie psychologiczne dla studentów AGH W ramach programu ADAPTER zapraszamy Studentów Akademii Górniczo-Hutniczej do bezpłatnego skorzystania ze wsparcia psychologicznego. Wszystkie konsultacje i...
Cykl warsztatów dla zaawansowanych inspirowanych metodą "Systemu Wewnętrznej Rodziny" Richarda Schwartza i NVC Terminy: 8 poniedziałków od 24. kwietnia do 19. czerwca 2023 w godz. 17.30-20.30 (z...
       SPOTKANIE Z WEWNĘTRZNYM KRYTYKIEM   Każdy z nas go ma. To jest ten głos, który odzywa się w nas, wytykając nasze błędy, oceniając nasz wygląd czy porównując nas z innymi – oczywiście zawsze na...
      JAK BYĆ EMPATYCZNYM RODZICEM? Z Agatą Olszak-Szymulą, mamą, coachem i trenerką komunikacji specjalizującą się w metodzie „Porozumienia Bez Przemocy”, rozmawia Kasia Skóra, właścicielka Klubu...
9. krakowska edycja warsztatów prowadzonych w oparciu o metodę Marshalla Rosenberga: NVC - Nonviolent Communication – Porozumienie Bez Przemocy z elementami Coachingu Transformacyjnego     Termin:cykl...
Warsztaty dla rodziny Warsztaty dla szkoły Warsztaty dla biznesu Warsztaty dla Ciebie