SPOTKANIE Z WEWNĘTRZNYM KRYTYKIEM_ARTYKUŁ
![]() |
|
SPOTKANIE Z WEWNĘTRZNYM KRYTYKIEM
Każdy z nas go ma. To jest ten głos, który odzywa się w nas, wytykając nasze błędy, oceniając nasz wygląd czy porównując nas z innymi – oczywiście zawsze na niekorzyść. To on nam mówi, że zawaliliśmy w pracy lub zaniedbujemy swoje dziecko, że jesteśmy za grubi, za niscy lub mamy brzydką cerę, a nasze małżeństwo nigdy nie będzie tak udane jak małżeństwo naszej koleżanki czy kolegi. Po takim wewnętrznym monologu możemy się poczuć naprawdę podle. Niekiedy głos krytyka jest na tyle silny, że może paraliżować nasze działania lub nas zupełnie zdominować. Możesz zadawać więc sobie pytanie:
PO CO JEST KRYTYK?!
Krytyk jest jedną z wielu części twojej osobowości. Kształtuje się już w dzieciństwie. Kiedy jesteśmy mali szczególnie potrzebujemy akceptacji rodziców i opiekunów. I za każdym razem kiedy usłyszymy karcące lub oceniające zdanie na swój temat – pojawia się w nas wstyd związany z tym, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy i wartościowi. To bardzo boli, więc po to żeby chronić się przed bólem związanym z odtrąceniem i brakiem akceptacji z zewnątrz, w naszej osobowości pojawia się krytyk wewnętrzny. Paradoksalnie to on chroni nas przed zranieniem. Gdyby mógł ci powiedzieć, na czym polega jego zadanie, to jego słowa brzmiałyby tak: „Nie chcę, żeby ktoś cię odtrącił. Jeśli ja to zrobię wcześniej i powstrzymam cię od popełnienia błędu – to nikt Ci już niczego nie zarzuci i będziesz akceptowana, dlatego jestem taki ostry”.
Jedno jest pewne: Twój krytyk nie musi być taki ostry i rozpasany – może zmienić się w głos, który racjonalnie i obiektywnie będzie funkcjonował jak alarm ostrzegawczy, kiedy będzie widział, że np. z czymś przesadzasz lub coś może być trudne i wymaga od Ciebie dużego wysiłku. Może przejść przemianę, kiedy nawiążesz z nim empatyczny dialog.
JAK ROZMAWIAĆ Z KRYTYKIEM?
Po pierwsze nie odtrącaj i nie oceniaj swojego krytyka. Krytyk jest jak osoba – potrzebuje być uszanowany i wysłuchany. Kiedy się z nim walczy lub go ignoruje – atakuje ze zdwojoną siłą.
Nie chodzi bynajmniej o to, że masz zrobić to, co krytyk ci mówi, bo nigdy go nie zadowolisz. Kiedy powie ci, że masz schudnąć i ty to zrobisz, to on zaraz ci powie, że przesadziłeś/aś i wyglądasz jak wieszak na ubrania. Nie słuchaj słów, ale potrzeb, jakie się kryją pod tymi komentarzami, bo krytyk w zakamuflowany sposób, mówi ci właśnie o tym, o co możesz zadbać lub co w sobie rozwinąć.
Jak to robić?
Wyobraź sobie przez chwilę, jak wygląda twój krytyk. Posłuchaj co on zazwyczaj mówi do Ciebie. Jak brzmią jego słowa? A następnie poszukaj, jakie potrzeby mogą się kryć pod jego słowami. Za czym on może tęsknić i co jest dla niego ważne, kiedy ci np. mówi, że źle wyglądasz. Może chce Ci uświadomić, że potrzebujesz akceptacji albo docenienia i dowartościowania samego/samej siebie? A może w ten sposób okazuje swoją troskę o twoje zdrowie i chciałby, żebyś o siebie zadbał/a?
Albo kiedy twój krytyk mówi: nie podejmuj się tego projektu, bo nie dasz rady. Może w ten sposób chce zadbać o twój profesjonalny wizerunek lub odpoczynek, czy też równowagę między życiem osobistym i zawodowym?
Kiedy uświadomisz sobie, o jakich potrzebach przypomina Ci twój krytyk, będziesz mieć możliwość, żeby o nie zadbać. I jest szansa na to, że przestaniesz patrzeć na niego jak na wroga, a dostrzeżesz w nim swojego sprzymierzeńca.
WYBACZAJ SOBIE
W pracy z wewnętrznym krytykiem, ważne jest również rozwijanie umiejętności wybaczania sobie błędów. Zamiast nękać się i obwiniać, spróbuj siebie zrozumieć.
Jak to zrobić?
Przypomnij sobie sytuację, za którą się obwiniasz – np. zaangażowałeś się w duży projekt kosztem czasu spędzonego ze swoimi dziećmi. Zauważ, co twój krytyk mówi do ciebie i wypisz wszystkie te epitety, których używa na twój temat – np. mówi ci że jesteś złą matką lub ojcem. Zastanów, się, jak się z tym czujesz.
Przekieruj teraz swoją uwagę na potrzeby, których nie udało ci się zaspokoić w tej sytuacji. Być może nie udało ci się zadbać o bliski kontakt z Twoimi dziećmi. Daj sobie czas, żeby przeżyć ból z tym związany – to jest ważny moment.
Zauważ teraz, jakie potrzeby chciałeś/aś zaspokoić swoim działaniem. Być może w ten sposób zadbałeś/aś o bezpieczeństwo finansowe rodziny albo o rozwój osobisty. Za każdą Twoją decyzją również stały jakieś ważne potrzeby, które spowodowały, że dokonałeś/aś takiego wyboru. To była najlepsza decyzja, jaką na ten moment znalazłeś/aś. Uznaj to i wybacz samemu sobie.
Zauważ teraz jak się czujesz.
Kolejnym krokiem będzie znalezienie sposobu na zadbanie o te potrzeby, których nie udało ci się zaspokoić w tej sytuacji. Np. może możesz wziąć urlop i poświęcić teraz więcej czasu dzieciom. Albo przy kolejnym projekcie część zadań możesz powierzyć komuś innemu, żeby mieć więcej czasu dla rodziny.
Kiedy trudno Ci jest wybaczyć samemu sobie – wtedy warto opowiedzieć o takiej sytuacji osobie, od której masz szanse otrzymać pełne zrozumienie i akceptację. Czasami potrzebujemy dostać dużo akceptacji z zewnątrz, zanim nauczymy się wspierać samych siebie.
TY DECYDUJESZ
Pamiętaj, że to Ty wybierasz i decydujesz o tym co robić, nie twój krytyk. On jest tylko częścią Ciebie, nie jest całym Tobą.
Zachęcam Cię do prowadzenia dialogów wewnętrznych ze swoim krytykiem. Kiedy nie chcesz zrobić tak, jak sugeruje Ci krytyk, zauważ jego dobre intencje, a potem powiedz mu o swoich potrzebach i poinformuj, co postanowiłeś/aś. Jak mogłaby wyglądać taka przykładowa rozmowa?
Krytyk: Odpuść sobie to wystąpienie na żywo przed kamerą. Nigdy tego nie robiłeś/aś. Nie nadajesz się do tego. Może to być totalna porażka.
Ty: Niepokoisz się, bo zależy Ci na tym, żebym wypadła profesjonalnie?
Krytyk: No pewnie. Zobacz, inni robią to z taką lekkością i łatwością. Nie łudź się, że Tobie też tak pójdzie.
Ty: Chciałbyś mi oszczędzić rozczarowania? Zależy Ci, żebym nie miała nadmiernych oczekiwań?
Krytyk: Dokładnie. A poza tym, masz teraz dużo na głowie. To też nie ułatwia sprawy.
Ty: Acha, czyli troszczysz się też o mój komfort i odpoczynek?
Krytyk: Właśnie. Jak jesteś zmęczona, to jest większe ryzyko, że może nie wyjść, tak jak byś chciała.
Ty: Dziękuję, że mi o tym mówisz. Profesjonalizm i odpoczynek są dla mnie ważne i chcę o nie zadbać. Chciałabym też zaufać sobie i podejmować nowe wyzwania – dlatego wezmę udział w tym wystąpieniu. Jak nie będę próbować, to się nigdy nie nauczę.
Krytyk: To też prawda..
Ty: Chcę też dać sobie prawo do popełniania błędów. Nawet jeśli nie pójdzie mi doskonale, to będę się uczyć i nadal będę dla siebie ważna.
Jest duża szansa, że po takim dialogu usłyszysz:
No dobrze już dobrze. Słyszę, że Ci bardzo zależy i wiesz co robisz. Tylko proszę cię, żebyś się dobrze przygotowała i idź przed tym wystąpieniem na masaż!
Takiej współpracy z krytykiem Wam życzę.
Pamiętaj, że krytyk jest w Twoim życiu po to, żeby zaprosić Cię do uświadomienia sobie, co jest dla Ciebie najważniejsze. Praca z nim może być początkiem pięknej podróży do swojego wnętrza i rozwijania w sobie pokładów miłości i empatii dla samego siebie.
Agata Olszak-Szymula
Coach, mediator i trenerka komunikacji empatycznej. Prowadzi warsztaty i sesje indywidualne oparte na metodzie Porozumienia Bez Przemocy i Coachingu Transformacyjnym. Założycielka marki Strefa Relacji (www.strefarelacji.pl)
JAK BYĆ EMPATYCZNYM RODZICEM? Wywiad z Agatą Olszak-Szymulą
|
JAK BYĆ EMPATYCZNYM RODZICEM?
Z Agatą Olszak-Szymulą, mamą, coachem i trenerką komunikacji specjalizującą się w metodzie „Porozumienia Bez Przemocy”, rozmawia Kasia Skóra, właścicielka Klubu Malucha Tup-Tup i organizatorka warsztatów dla rodziców.
Kasia: Czy podejście wg Porozumienia bez Przemocy jest trudne?
Agata: Sama metoda, jeśli już ją dobrze poznamy, nie jest trudna. Bazuje na dość prostych narzędziach. A jej praktyczne stosowanie sprawia, że życie z innymi staje się wręcz łatwiejsze. Wiele osób opowiada, że kiedy zaczynają rozmawiać z dziećmi w sposób empatyczny, obserwują większą współpracę, zaangażowanie i otwartość z ich strony.
Nie dziwi mnie natomiast, że spore grono rodziców, kiedy poznaje PBP, uważa je za trudne. Dla mnie jednak to nie metoda sama w sobie jest trudna. Trudna jest zmiana, jaka wiąże się z wprowadzeniem zupełnie nowego podejścia do postrzegania siebie i innych, do wyrażania swoich uczuć i potrzeb, do uważnego słuchania. Jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania, szufladkowania, odcinania się od emocji, doradzania, tłumaczenia czy porównywania, bo tak wyglądała a często nadal wygląda nasza edukacja i wychowanie. To są bardzo silnie zakodowane w nas nawyki, które trudno zmienić. Kiedy uczymy się nowego sposobu komunikowania i reagowania, ten stary nadal w nas jest i odzywa się zwłaszcza w sytuacjach silnych emocji. Zyskujemy natomiast większą świadomość i wybór naszych reakcji. A to już dużo.
Kasia: Jakie są korzyści mówienia do dziecka i innych ludzi językiem PBP?
Agata: Nie bez powodu PBP nazywa się językiem serca. Kiedy zaczynamy mówić autentycznie o tym, co się w nas dzieje, spotykamy się z drugą osobą na poziomie serca. Dotykamy tego, co jest wspólne dla nas wszystkich: uczuć i potrzeb.
Również to, że bierzemy odpowiedzialność za siebie, nie obwiniając i nie oskarżając innych za swoje samopoczucie, sprawia, że druga osoba czuje się z nami bezpiecznie i chętniej otwiera się na nasze potrzeby, kiedy ją o coś poprosimy. I to się dzieje zarówno w relacji z dzieckiem, jak i z innymi osobami.
Równie istotnym elementem w budowaniu relacji z innymi, poza wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb, jest słuchanie. I to słuchanie ze szczególną uważnością, bez doradzania, bez oceniania, bez próby edukowania czy naprawiania drugiej osoby. Ze zrozumieniem i akceptacją tego, co ta osoba przeżywa (co nie oznacza, że musimy się zgadzać z tym, co robi). Słuchając w taki sposób sprawiamy, że często nasz rozmówca doświadcza prawdziwej transformacji. Zachodzą w nim zmiany na poziomie emocjonalnym i neurobiologicznym. Pojawia się większy spokój, poczucie ulgi, świadomość tego, co się z nim dzieje, a także większa otwartość na szukanie rozwiązań w trudnych sytuacjach. Doświadczanie empatii buduje bowiem połączenia pomiędzy układem limbicznym (który sprawia że w trudnych sytuacjach reagujemy lękowo, czyli ucieczką lub walką), a korą nową, odpowiedzialną za logiczne myślenie.
Kasia: Jak dbać o to, aby po całym dniu pracy zawodowej mieć przestrzeń na empatię dla emocji dziecka?
Agata: Od razu przychodzi mi na myśl skojarzenie ze wskazówkami, które udzielane są pasażerom na pokładzie samolotu tuż przed odlotem: „w sytuacji zagrożenia załóż maskę tlenową najpierw sobie a potem swojemu dziecku”. Tak też jest z praktyką empatii w naszym życiu. Nie jesteśmy w stanie skupić się na dziecku i tym, co przeżywa, jeśli sami jesteśmy odcięci od swoich emocji i potrzeb. Dlatego niezwykle ważne jest obdarzanie empatią samego siebie i kontakt z osobami, które potrafią nas wysłuchać z życzliwością.
Kasia: Na czym w praktyce polega dawanie sobie empatii?
Agata: To jest taka umiejętność, którą nabywamy przykładowo wtedy, kiedy zaczynamy praktykować empatyczne słuchanie i, co jest bardzo ważne, mamy też kogoś, kto potrafi z kolei nas wysłuchać w ten sposób. Z czasem zaczynamy zauważać momenty, kiedy pojawiają się w naszej głowie oceniające myśli na własny temat lub na temat innych osób i zamiast odpychać je od siebie, odbieramy je jako sygnał tego, że potrzebujemy się zatrzymać i wsłuchać w siebie. Przyglądamy się wtedy uczuciom, jakie się w nas pojawiają. Nie walczymy z nimi, nie tłumimy ich, nie odwracamy od nich uwagi. Wręcz przeciwnie - doświadczamy ich w pełni i staramy się odczytać wiadomość, jaką chcą nam przekazać. Nieprzyjemne uczucia są dla nas ważną informacją o tym, że potrzebujemy zadbać o własne potrzeby. Jako osoby dorosłe ważne jest, abyśmy potrafili wziąć za siebie odpowiedzialność i na bieżąco dbać o siebie. Oczywiście są sytuacje, kiedy nie wszystkie nasze potrzeby możemy od razu zaspokoić, ale już to, że potrafimy rozpoznać, że nasze rozdrażnienie wynika np. z przemęczenia i potrzeby odpoczynku, bardzo pomaga. Zaspokojenie niektórych potrzeb możemy przecież odłożyć w czasie. Byleby nie na długo! Bo dopiero kiedy jesteśmy w stanie sami dbać o siebie, wtedy możemy również mądrze wspierać nasze dziecko.
Kasia: Czy jest możliwe, aby potrzeby wszystkich członków rodziny były zaspokojone?
Agata: W PBP traktujemy na równi potrzeby wszystkich członków rodziny i dążymy do tego, aby wziąć je pod uwagę i dążyć do ich zaspokojenia. Zakładając, że nie ma konfliktu potrzeb, a konflikty pojawiają się jedynie na poziomie sposobów ich zaspokajania, jest to możliwe. Sposobów na zaspokojenie naszych potrzeb jest naprawdę wiele. Ważne jest, żeby nie upierać się jedynie przy swojej ulubionej strategii, ale otworzyć się również na inne. Poszukać takiej, która połączy i potrzeby rodziców, i potrzeby dzieci. Natomiast są sytuacje, kiedy nie wszystkie nasze potrzeby da się w pełni zaspokoić w tym samym momencie. Na przykład w okresie wczesnego rodzicielstwa, kiedy dzieci są małe, często możemy mieć poczucie zachwiania tej równowagi. Dzieci nas wtedy szczególnie potrzebują i trudno byłoby im zrozumieć, że muszą poczekać np. z potrzebą jedzenia czy bliskości. Chcą, aby ich potrzeby były zaspokojone od razu, tu i teraz. Sporządzamy na taki czas hierarchię potrzeb i nią się kierujemy. Część naszych potrzeb możemy zaspokoić później lub zmienić sposób ich zaspokajania. Przy małym dziecku, nie ma co marzyć o wysypianiu się po 8 godzin co noc, ale możemy robić sobie drzemki w ciągu dnia i nie brać na siebie zbyt dużej ilości innych obowiązków. Od czasu do czasu możemy też poprosić kogoś o pomoc w gotowaniu czy sprzątaniu naszego mieszkania, żeby zachować siłę do opieki nad dzieckiem.
Mądry i wspierający mąż zrozumie, że jego zadaniem w tym okresie jest wspieranie żony, aby mogła być blisko dziecka. Powoli wraz z wiekiem dziecka będziemy je uczyć zaufania do tego, że część jego potrzeb może poczekać, kiedy w danym momencie priorytetem jest coś innego. Przykładowo, kiedy potrzebujemy być w pracy punktualnie, a nasze dziecko ociąga się z wyjściem do przedszkola, bo chce się z nami bawić, zaproponujmy mu zrobienie czegoś fajnego razem po powrocie z przedszkola.
Kasia: Jak radzić sobie z opiniami ludzi wokół, że "dziecko wchodzi na głowę", że "przyzwyczajone", że "ono wie, że może sobie pozwolić"?
Agata: Kiedy zaczynamy praktykować empatyczne podejście w relacjach z dziećmi, często pojawia się duży kontrast z podejściem, jakie praktykowali np. nasi rodzice, czy inni przedstawiciele naszego społeczeństwa. Dla wielu osób wychowanych zupełnie inaczej może być szokiem, kiedy dziecko okazuje nieprzyjemne emocje, np. złość, a my go za to nie karcimy. Niektórzy wyrażają na głos swoje opinie na temat naszego podejścia, co może wywoływać w nas poczucie wstydu związanego z tym, że nie jesteśmy akceptowani. Jest to całkiem naturalna reakcja.
Możemy wtedy zrobić kilka rzeczy: po pierwsze uświadomić sobie, co przeżywamy i poszukać potrzeby, której w tym momencie bardzo nam brakuje, np. przynależności i akceptacji. Świadome przeżycie tego nieprzyjemnego uczucia, jakim jest wstyd, już sprawia, że ono nie kumuluje się w naszym ciele, tylko przez nie przepływa. Druga rzecz: kiedy wiemy, że potrzebujemy akceptacji, możemy poszukać grupy rodziców, którzy mają podobne podejście do naszego. Poczujemy wtedy większą wspólnotę, ale też wzmocnimy zaufanie do samych siebie, utwierdzając się w tym, że to co robimy dla naszego dziecka jest dobre. Jest szansa, że takie sytuacje, nie będę już nas dotykać.
Pytanie jeszcze, czy i jak zareagować w stosunku do osoby, która komentuje i zwraca uwagę nam lub naszemu dziecku. Jest jedna zasada, którą chciałam się podzielić: nie przekonywać nieprzekonanych, bo niepotrzebnie będziemy tracić energię. Możemy oczywiście wyrazić, jak się czujemy i poprosić o zaufanie do nas jako rodzica i do naszego sposobu wychowywania. Prawdopodobnie ta osoba, która komentuje, ma dobre intencje: chce dobrze dla naszego dziecka, chociaż niekoniecznie jej sposób na to „dobro”, jest tym, z którym my się zgadzamy. Natomiast kiedy sobie to uświadomimy, jest szansa, że inaczej na nią spojrzymy i przestaniemy walczyć lub się oburzać. Zachęcam do tego, żeby w takich sytuacjach powiedzieć krótko: „słyszę, że tak uważasz i szanuję to, ja uważam inaczej”.
Kasia: Czy wchodzić w relacje między dzieckiem a babcią/dziadkiem, kiedy np. babcia mówi "nie wolno krzyczeć" albo daje lizaka, bo dziecko zjadło zupę?
Agata: Jestem za tym, żeby w takich sytuacjach rozmawiać i mówić, co jest dla mnie ważne, np. zdrowe odżywianie i unikanie cukru etc. Są jednak sytuacje, kiedy nie zawsze dziadkowie, biorą pod uwagę nasze zdanie jako rodzica. Co wtedy? Stare indiańskie przysłowie mówi, że potrzeba całej wioski, żeby wychować jedno dziecko i rzeczywiście trudno trzymać dziecko pod kloszem i ograniczać mu dostęp do bliskich osób, które mają inne podejście do wychowania niż nasze. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się z dzieckiem. Kiedy widzimy, że po takich wizytach u dziadków nasza córka czy syn jest rozdrażniona/y, może być to sygnałem, że przeżywa coś trudnego. Porozmawiajmy wtedy z dzieckiem. Wysłuchajmy, co ma do powiedzenia. Często okazuje się, że dziecko, kiedy ma taką możliwość, samo mówi lub pokazuje co mu służy, a co nie. Możemy wtedy rozważyć zmianę formuły spotkań i towarzyszyć dziecku podczas wizyt u bliskich, zamiast powierzać je innym.
Kasia: Jak sobie radzić, kiedy pokazanie swojej granicy dziecku wiąże się z jego dużą frustracją, histerią, wyrywaniem się?
Agata: Nie bałabym się tego, że dziecko przeżywa emocje. Kiedy z akceptacją towarzyszymy mu w przeżywaniu rozczarowania, frustracji czy złości, jednocześnie oswajamy go z tymi emocjami i budujemy w nim zaufanie, że te emocje przeminą, jeśli pozwolimy im być. Dzięki takiemu podejściu w przyszłości nasze dziecko będzie lepiej potrafiło sobie radzić z emocjami, nie będzie się ich bało, będzie umiało je świadomie przeżyć i dawać samemu sobie wsparcie.
Natomiast może też być tak, że niektóre emocje dziecka wywołują w nas duży dyskomfort. Warto się przyjrzeć, czy nie wiąże się to z tym, że my sami nie mamy oswojonych emocji. Uczestnicy warsztatów, które prowadzę, opowiadają, że kiedy ich dziecko płacze, to dla nich to jest ok, natomiast nie radzą sobie ze złością dziecka, lub na odwrót. Myślę, że duży wpływ na to ma sposób, w jaki byliśmy traktowani w dzieciństwie, kiedy przeżywaliśmy emocje. Może nie było w domu czy w szkole akceptacji dla przeżywania złości, smutku czy lęku? Mogliśmy więc te emocje powypierać, pochować w sobie. Są wciąż w nas, ale nieoswojone. Kiedy nasze dziecko doświadcza trudnych uczuć, jednocześnie pokazuje nam, z którymi emocjami jest nam łatwiej, a których w sobie nie akceptujemy. Możemy mu za to podziękować, bo pokazuje nam, nad czym warto jeszcze popracować, co poodkrywać i z którymi emocjami się zaprzyjaźnić.
Bycie empatycznym rodzicem, rozumiem jako pracę w dużej mierze nad sobą, nad byciem życzliwymi dla siebie. Również nad umiejętnością skontaktowania się z dziecięcą wersją siebie. Kontakt z naszym "Wewnętrznym Dzieckiem" pozwala lepiej rozumieć i być bliżej własnych dzieci. To właśnie nasze "Wewnętrzne Dziecko" przypomina nam o tym, jak ważna jest radość życia życia. To dzięki temu, że mamy z nim kontakt, potrafimy spontanicznie się bawić z naszymi dziećmi. Jednocześnie jest to wrażliwa część i w chwili doświadczania trudnych uczuć potrzebuje wsparcia. Takie wsparcie możemy dawać sobie sami z poziomu "Dorosłej Części" siebie, choć czasem potrzebujemy pomocy coacha lub terapeuty, żeby się tego nauczyć.
Kasia: Dziękuję za rozmowę.
SŁOWA JAK MOSTY - KURS KOMUNIKACJI EMPATYCZNEJ w nowej odsłonie
10. krakowska edycja warsztatów prowadzonych w oparciu o metodę Marshalla Rosenberga: NVC - Nonviolent Communication – Porozumienie Bez Przemocy z elementami Coachingu Transformacyjnego w nowej odsłonie
|
Termin: cykl 4 sobotnich spotkań w godz. 10.00-16.00, 10. i 24. maja, 7 i 14. czerwca 2025 Miejsce: Strefa Relacji, Kraków, ul. Łobzowska 10/5 Prowadzenie: Agata Olszak-Szymula
|
Słowa mają niezwykłą moc – mogą stać się służącymi porozumieniu mostami, lub też murami, które oddzielają nas od innych. Jak zatem rozmawiać aby nawiązać satysfakcjonujące relacje z innymi? Jak zbliżać się do ludzi i starać się rozumieć innych w sytuacji kiedy mamy odmienne zdania i poglądy? Czym jest prawdziwa empatia? Jak być otwartym na innych i jednocześnie zadbać o swoje potrzeby? Jak umiejętnie rozwiązywać konfliktowe sytuacje z poszanowaniem uczuć i potrzeb wszystkich stron?
W trakcie warsztatu poznasz i zastosujesz w praktyce narzędzia sprawdzonej, skutecznej metody, jaką jest Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent Communication). Metoda uczy uważnego, empatycznego słuchania pozwalającego lepiej zrozumieć innych i budować z nimi satysfakcjonujące relacje. Daje również możliwość głębszego poznania samego siebie, kontaktowania się ze swoimi uczuciami i potrzebami, dzięki czemu docieramy do tego, co jest dla nas w życiu najważniejsze i na tym skupiamy naszą uwagę. Poznanie założeń metody i praktyczne jej stosowanie daje nam także umiejętność rozwiązywania konfliktowych sytuacji w konstruktywny sposób.
NVC jest stosowane w praktyce na całym świecie. Może być używane zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (w pracy nauczyciela, psychologa, trenera, coacha, mediatora, menadżera czy dyplomaty.) Jest bardzo cennym narzędziem służącym do budowania turkusowych organizacji.
W Polsce metoda ta jest propagowana od 2001 roku, początkowo przez Stowarzyszenie Polska Wspólnota Pokoju (Andrzej Krajewski, Małgorzata Braunek i Małgorzata Jakubczak), obecnie przez coraz liczniejsze grupy osób, które poznały metodę, stały się jej zwolennikami i pragną się nią dzielić.
Kurs jest również wzbogacony o elementy Coachingu Transformacyjnego (inaczej Coachingu opartego na Potrzebach): m.in. coaching uczuć oraz praca z potrzebami.
Warsztaty prowadzone są w sposób mocno interaktywny z użyciem różnorodnych metod szkoleniowych: m.in. demonstracje, praca w grupach, scenki dialogowe, praca z ciałem, wizualizacje i mini-medytacje.
Dla kogo?
Ten warsztat jest dla Ciebie, jeśli:
- chcesz poznać lub pogłębić metodę "Porozumienia Bez Przemocy" Marshalla Rosenberga
- chcesz poprawić jakość swoich relacji zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym
- chcesz mieć lepszy kontakt z samym sobą, poprzez zwiększenie umiejętności rozpoznawania swoich uczuć oraz potrzeb
- chcesz wzmocnić swoją zdolność empatii zarówno wobec innych, jak i siebie
- chcesz lepiej sobie radzić w sytuacjach konfliktowych, kiedy słyszysz słowa krytyki lub odmowę
- chcesz mieć większą jasność w momentach konfliktu wewnętrznego
- chcesz zwiększyć swoją pewność siebie i lepiej sobie radzić z autokrytyką
- chcesz czerpać siłę z własnej złościć i zwiększyć wybór swoich reakcji
- pracujesz z ludźmi; jesteś coachem, trenerem lub terapeutą i chcesz wzbogacić swój warsztat pracy o narzędzia z zakresu empatycznej komunikacji wg metody "Porozumienia Bez Przemocy" oraz Coachingu Transformacyjnego (Coachingu opartego na Potrzebach)
Tematy i terminy spotkań:
1. O murach i mostach – co służy komunikacji, a co ją blokuje /Jak wyrażać siebie, aby być w zgodzie ze sobą (10. maja 2025)
2. Empatia dla siebie – droga do samopoznania, spełnienia i szczęścia / Jak słuchać – siła i moc empatii (24. maja 2025)
3. Moje i Twoje „nie” jako zaproszenie do dialogu / Złość i gniew źródłem energii i mądrości (7. czerwca 2025)
4. Jak radzić sobie z osądami i krytyką? / Spotkanie z wewnętrznym krytykiem (14. czerwca 2025)
Współautorką programu jest trenerka Bożena Szymula ze Strefy Relacji – oddział w Gdańsku.
Trenerka:
Agata Olszak-Szymula
Trenerka komunikacji empatycznej, Coach, Mediatorka NVC oraz Praktyk Terapii IFS. W swojej pracy inspiruje się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC) oraz Systemem Wewnętrznej Rodziny (IFS). Od 2010 r. prowadzi warsztaty i sesje indywidualne m.in. dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, trenerów i coachów. Wierzy, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego jej misją w zawodzie trenera jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu NVC zdobywa, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy (Pernille Plantener, Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler, Anna Mills, Joanna Berendt) oraz terapeutów IFS (Osnat Arbel, Paul Ginter, Mary Kruger, Frank Anderson, Susan Mc Connell, Robert Falconer, Ann Zinko). Absolwentka rocznego Studium NVC, Intensywnego Kursu Mediacji NVC, Kursu Terapii IFS, Akademii Mistrzów Treningu GT Mentor, akredytowanego kursu Coachingu Transformacyjnego i Coachingu Systemowego oraz kursów związanych z pracą z ciałem w terapii. Założycielka Strefy Relacji. Prywatnie mama dwójki dzieci i żona.
Opinie uczestników:
"Kurs komunikacji empatycznej 'Słowa jak mosty' okazał się ogromnie wartościowym doświadczeniem. Są to warsztaty, które wniosły w moje życie więcej wartości i korzyści niż jakikolwiek inny kurs rozwojowy, w jakim brałam udział. W relatywnie krótkim czasie rozwinęłam wiedzę zmieniającą życie, poprawiającą relacje ze sobą i innymi i pozwalającą lepiej rozumieć siebie i otoczenie w każdej dosłownie życiowej sytuacji. Krok po kroku Agata spokojnie i empatycznie prowadzi uczestników przez materiał i ćwiczenia, odpowiadając na pytania i podając przykłady. Każdy uczy się we własnym tempie, zgodnie z własnymi potrzebami i dynamiką własnej osobowości. Wsparcie grupy i wspólna „podróż” rozwojowa na kursie są bezcenne. Polecam uczestnictwo każdemu bez względu na etap rozwoju osobistego. To po prostu kurs dla wszystkich, którzy pragną żyć w sposób przemyślany, z otwartym umysłem i rozumieniem pełni i wartości człowieczeństwa. To kurs, który leczy duszę i otwiera serce."
Joanna Michałowska
"Formuła tych warsztatów pozwala na bycie w procesie, w przeciwieństwie do jedno- czy dwudniowego zagłębiania się w temat. Dla mnie było to miejsce i czas na słuchanie siebie i swoich potrzeb, a także na naukę wyrażania tego, co potrzebuję oraz wyrażania wdzięczności do siebie i innych. Nauczyłam się także rozpoznawać prawdziwe potrzeby innych. Warsztaty wpłynęły na moje życie rodzinne (lepsza komunikacja z mężem i dzieckiem), a także na większą świadomość tego, co mówię, myślę i czuję w pracy zawodowej. Zauważyłam też, że bardziej chcę zmieniać siebie, niż edukować innych. Mam więcej pokory. Nie przejmuję się również tym, że są wśród mnie ludzie, którzy nie stosują języka NVC. Potrafię słuchać wewnętrznego krytyka, nie biorąc wszystkiego do siebie jak kiedyś. Uczę się wdzięczności dla samej siebie"
Magda, coach i trener
"Po warsztatach jestem bardziej uważna na swoje potrzeby i uczucia oraz na swoje reakcje. Warsztaty pogłębiły moją świadomość samej siebie. Dały mi klucz do własnych potrzeb i pokazały, jak za nimi podążać bez wstydu i zażenowania. Dzięki nim zrozumiałam, że tylko ja wiem, co jest dla mnie ważne i jestem w stanie zaufać sobie".
Ania, terapeuta zajęciowy
"Warsztaty pozwoliły mi spojrzeć na siebie i innych z większą łagodnością i zrozumieniem. Teraz jest mi po prostu łatwiej".
Agnieszka
"Warsztaty pozwalają zwiększyć świadomość własnych potrzeb i uczuć. Uczą odróżniać uczucia od myśli i zwiększają uważność na doznania z ciała. Spotkania pomogły mi również dotrzeć do sedna ważnego konfliktu i dzięki proponowanym narzędziom i ćwiczeniom udało mi się zwiększyć zrozumienie siebie i drugiej strony, a także znaleźć satysfakcjonujące mnie rozwiązanie. Mam teraz więcej siły na mocne bycie przy sobie i pozwolenie sobie na uznanie swoich potrzeb".
Justyna
"Warsztaty w sposób niezwykle ciekawy przybliżają metodę NVC. Wiele dobrego wprowadziły do mojego życia. Agata ma świetne podejście do uczestników oraz niezwykły dar tworzenia lekkiej atmosfery pełnej empatii i wzajemnego zaufania".
Piotr
Informacje organizacyjne:
Koszt:
1900 zł przy wpłacie za całość do 10. kwietnia 2025, w przypadku zgłoszenia pary lub dla absolwentów innych warsztatów lub sesji u Agaty
2000 zł przy wpłacie za całość po 10. kwietnia 2025 (wpłata najpóźniej do 30. kwietnia 2025)
2100 zł przy płatności w 4. ratach
zaliczka bezzwrotna: 100 zł
(w cenie kawa, herbata, drobne przekąski)
Numer konta:
Przy rezygnacji do 30. kwietnia 2025 jest możliwy zwrot wpłaconej kwoty za kurs pomniejszony o zadatek; przy rezygnacji po 30. kwietnia 2025 zwrot wpłaconej kwoty jest możliwy tylko w momencie znalezienia osoby na swoje miejsce
Prosimy o zarezerwowanie dodatkowego terminu 15. czerwca 2025 na wypadek zmian w harmonogramie z przyczyn losowych.
Informacje i zapisy: Agata, 604 085 911, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Terapia IFS
"To na siebie od zawsze czekasz"
To tytuł książki dr Richarda C. Schwartza, autora metody Terapii IFS (Internal Family Systems – System Wewnętrznej Rodziny), i zarazem jedno z ważniejszych założeń tej metody. Zakłada ona, że centrum wnętrza każdego z nas stanowi energia „JA” (z ang. „The Self”), które charakteryzuje się m.in. spokojem, ciekawością, współczuciem i odwagą i ma potencjał do przywrócenia harmonii i uzdrowienia naszych wewnętrznych zranień.
Pod wpływem różnych naszych życiowych doświadczeń, zwłaszcza tych trudnych i bolesnych, nasz dostęp do tej energii zostaje zakłócony. Kontrolę nad naszym wnętrzem przejmują części ochronne, tzw. Strażnicy, których intencją jest chronienie nas przed bólem i ponownymi zranieniami. I tak naszym życiem przez długi czas może kierować np. Wewnętrzny Krytyk, Zadaniowiec, Perfekcjonista, Sabotażysta, Kontroler, Pracoholik etc. O różnorodności i niejednolitości naszego umysłu, czyli założenia, że składa się on z wielu części, mówiło już wcześniej wielu psychiatrów i psychoterapeutów m.in. Jung, Assiagoli, Perls, Berne. Natomiast Richard Schwartz odkrył, że każdy z jego klientów ma wiele swoich części, które tworzą między sobą skomplikowane powiązania i konflikty przypominające relacje w systemie rodzinnym. I pracując właśnie z tymi wewnętrznymi częściami, a nie z członkami prawdziwej rodziny, jest w stanie osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne.
"Wszystkie części mile widziane"
To kolejne ważne założenie metody IFS, które zakłada, że każda z naszych wewnętrznych części ma pozytywne intencje, choć strategie jakie stosuje, nie zawsze są dla nas korzystne. Nasze subosobowości mają swoje przekonania, których nabrały pod wpływem różnych doświadczeń (również tych dziedziczonych pokoleniowo) i różne sposoby na zaspokajanie ważnych dla nas potrzeb. Te sposoby niekiedy są bardzo ekstremalne, bo części uwierzyły, że tylko takie metody pomagają nam w przetrwaniu. Natomiast każda z naszych części potrzebuje zrozumienia, wysłuchania i często wsparcia w odciążeniu z przekonań bądź ról, jakie pełni. Części te często wzięły na siebie role chronienia nas przed ponownym zalaniem trudnymi emocjami, których doświadczyliśmy zwłaszcza w dzieciństwie i które wyparliśmy ze świadomości, aby móc funkcjonować na codzień. Te wyparte części to tzw. Wygnańcy, którzy często oprócz trudnych wspomnień, przekonań i emocji, noszą w sobie również piękne jakości – takie jak: kreatywność, radość, ciekawość czy spontaniczność. Odcinając się od tych dziecięcych części naszej osobowości, tracimy jednocześnie dostęp do tych wszystkich jakości, jakie niosą.
Celem terapii IFS, jest przywrócenie wewnętrznej harmonii w naszym systemie i odciążenie naszych części. Terapeuta poprzez wniesienie do procesu swojego stabilnego, uważnego i współczującego JA, pomaga klientowi dotrzeć do jego energii JA. I z tego poziomu klient spotyka się ze swoimi częściami otaczając je zrozumieniem i uzdrawiającym współczuciem. Terapeuta pełni tu rolę przewodnika i wzmacnia cały proces, natomiast najważniejszym źródłem uzdrowienia jest sam klient, co wzmacnia jego poczucie mocy i zaufanie do samego siebie. Metoda IFS przynosi dość szybkie i skuteczne efekty i w ostatnich latach zyskuje wiele uznania w świecie nauki i terapii. Jest propagowana m.in. przez dr Bessel van der Kolk i dr Janinę Fisher - światowych specjalistów terapii traumy.
Więcej informacji o metodzie IFS znajdziesz tu:
https://ifsp.pl
Jeśli chciałabyś/chciałbyś przywrócić harmonię w Twoim życiu, uzdrowić wewnętrzne konflikty i zranienia, uzyskać większy spokój i zaufanie do samego siebie, to zapraszam Cię do pięknej i głębokiej pracy z IFS. Ukończyłam specjalistyczne szkolenia uprawniające mnie do prowadzenia sesji terapeutycznych tą metodą, ucząc się u międzynarodowych specjalistów IFS (Osnat Arbel, Paula Gintera, Mary Kruger, Franka Andersona, Roberta Falconera, Susan Mc Connel, Ann Sinko), dlatego chętnie będę Ci towarzyszyć w Twojej podróży.
Swoją pracę poddaję regularnej superwizji, aby zapewnić jak najlepszą jakość pracy.
Agata Olszak-Szymula, dyplomowany Praktyk Terapii IFS
PRZYKŁADOWE ZAGADNIENIA DO PRACY TERAPIĄ IFS
- Trudne emocje (lęk, złość, niepokój, poczucie osamotnienia, wstyd, poczucie winy etc)
- Przekonania, nawyki lub zachowania, które Ci już nie służą (kompulsywne zachowania, perfekcjonizm, pracoholizm, nadmierna krytyka siebie i innych)
- Problemy w relacjach partnerskich, rodzinnych i zawodowych
- Konflikty wewnętrzne (np. chciałabym/chciałbym coś zmienić w życiu, ale stoję w miejscu)
- Zaniżone poczucie własnej wartości, brak pewności siebie
- Traumatyczne i bolesne doświadczenia
- Traumy wielopokoleniowe
- Zaburzenia odżywiania
KOSZT SESJI:
Dla klientów indywidualnych:
260 zł za godzinę / 360 zł półtorej godziny
Dla par: 360 zł za godzinę / 410 zł półtorej godziny
Dla klientów biznesowych: 360 zł za godzinę / 460 zł półtorej godziny
Ilość sesji zależy od tematu i potrzeb klienta; spotykamy się co tydzień lub co dwa tygodnie.
Zapraszam na wstępną niezobowiązującą konsultację, po której podejmujemy decyzję o kontynuacji sesji.
Sesje można bezpłatnie odwołać lub przełożyć do 24 godzin przed ustalonym terminem (po tym terminie odwołana sesja jest płatna)
MIEJSCE SESJI: Kraków, ul. Łobzowska 10/5 lub w wersji ONLINE
KONTAKT: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 604 085 911
REKOMENDACJE:
„Współpraca z Agatą od początku układała się pomyślnie i już od pierwszego spotkania udało się zbudować bliską i przyjazną relację. Od Agaty bije cudowny spokój i empatia, która podczas sesji wpływa na przyjazną atmosferę spotkania. Zawsze czułam się w pełni wysłuchana, zrozumiana i zaopiekowana oraz uzyskiwałam potrzebne mi wsparcie. Jednocześnie prowadzona przez Agatę rozmowa i jej umiejętność zadawania pytań za każdym razem poszerzała mój punkt widzenia i dawała wyjaśnienie na wcześniej niewyjaśnione kwestie. Półtoraroczna terapia bardzo mnie wzmocniła, rozjaśniła umysł i umożliwiła zrozumienie moich zachowań i myśli. Całym sercem polecam Agatę - jest profesjonalistką w swej dziedzinie i doskonale wyczuwa potrzeby klienta”.
Agata z Wrocławia
„Miałam do pracy wewnętrznej trudny i bolesny temat. W czasie sesji IFS z Agatą bardzo delikatnie zbliżyłyśmy się do tego co we mnie tkliwe i czułe. Dzięki jej wsparciu, znalazłam źródło moich wewnętrznych niepokojów. Poczułam, jak przy jej pomocy, obecności i dzięki jej umiejętnościom wewnętrznie się uspokajam i wyciszam. Tamta dawna historia nie znikła z mojego życia, ale zaopiekowanie moich emocji jej towarzyszących sprawiło, że spokojnie oddycham. Polecam wszystkim pracę z Agatą, jeśli tylko czujecie że Wasza wrażliwa dusza i / lub dotykające Was przeżycia potrzebują przyjaznej, ale bardzo kompetentnej i dającej wielkie poczucie bezpieczeństwa, osoby do pomocy. Agata jest tą właściwą. Terapia IFS to magia”.
Małgorzata Żółtaszek
"Praca metodą IFS, jaką praktykuje Agata, pokazuje, że próba walki i odpychanie naszych uczuć, lęków czy myśli nie spowoduje, że one znikną. IFS zaprasza do ich poznania, przyjęcia i to jest droga do współpracy z nimi i często zmniejszenia ich intensywności. Już sama świadomość, że te myśli, lęki czy wątpliwości, to nasze części, którym możemy się bliżej przyjrzeć, poszukać przyczyny ich pojawienia się i je odciążyć, daje ogromną ulgę i pozwala z empatią i dystansem spojrzeć na całą sytuację. Procesy spotkania z wewnętrznym dzieckiem w ramach IFS, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej uwalniających momentów. Agata jest świetnym, empatycznym i profesjonalnym Praktykiem IFS. Polecam terapię IFS każdemu, kto chce zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć swoje prawdziwe JA pełne spokoju, empatii i ciekawości".
Joanna Sroczyńska
"Serdecznie polecam metodę IFS. To niezwykle wzruszające, zawsze zaskakujące i bardzo uleczające sesje. Towarzystwo Agaty daje poczucie bezpieczeństwa i trzymania całego procesu. To cudowna podróż spotkać te nasze wewnętrzne części. Polecam pracę tą metodą z całego serca".
Agnieszka Korsak
Coaching
Pracujemy w nurcie Coachingu opartego na Potrzebach (inaczej Coachingu Transformacyjnego) z wykorzystaniem metody Porozumienia Bez Przemocy oraz mediacji. Wiedzę i umiejętności z tej metody zdobyłyśmy na akredytowanym przez ICF kursie: "Coachingu opartego na potrzebach" z Pernille Plantener (coachem PCC ICF i trenerką NVC z Danii).
Ponad to Agata pracuje również w nurcie Coachingu Systemowego z użyciem figurek. Wiedzę i umiejętności w tym zakresie zdobyłam u Damiana Janusa podczas kursu "Coaching Systemowy".
CZYM JEST COACHING OPARTY NA POTRZEBACH?
Coaching oparty na potrzebach łączy tradycyjne narzędzia coachingowe, gdzie ważna jest skuteczność i skoncentrowanie na przyszłości oraz narzędzia z zakresu komunikacji empatycznej, które pozwalają klientowi dotrzeć do jego kluczowych wartości. Proces stawiania celów zostaje przy wsparciu coacha pogłębiony, tak, aby klient uzyskał większą świadomość swoich najważniejszych potrzeb. Dzięki temu decyzje, które klient podejmie, które będą bardziej ugruntowane i spójne z nim samym i będą stanowiły silną motywację do zmiany.
Coaching oparty na potrzebach to 5 ścieżek, którymi klient może podążać przy wsparciu coacha:
1. Potrzeby i wartości
2. Doświadczanie chwili
3. Obejmowanie cienia
4. Rozszerzanie pola widzenia
5. Wizualizacja przyszłości
CZYM JEST COACHING SYSTEMOWY?
Każdy z problemów, nad którym chciałbyś/chciałabyś pracować: zarówno biznesowy, jak i osobisty, może mieć źródło w Twoim systemie rodzinnym. Z pomocą metody Coachingu Systemowego, który wywodzi się z Ustawień Systemowych Berta Hellingera, można zobaczyć ukrytą dynamikę problemu, dotrzeć do jego źródła, a następnie wprowadzić rozwiązanie. Ustawienia pomagają wydobyć na jaw to, co w rodzinie wikła nas w losy innych członków, uniemożliwiając bycie w pełni sobą, bycie szczęśliwym i odnoszenie sukcesów. System rodzinny znacząco przyczynia się do tego kim jesteśmy i jak funkcjonujemy w relacjach zawodowych i prywatnych. W czasie ustawień obserwujemy nasz ludzki los, wpływ pokoleń na to, co nam się wydarza obecnie, widzimy porządki panujące w związkach. Obserwujemy relacje rodziców i ich przeniesienie na naszych partnerów czy partnerki, a co z kolei wpływa na relacje z dziećmi. Dlatego uwalniając się z uwikłań i nieświadomych blokad odzyskujemy zgodę na własny sukces. Pojawia się wolna przestrzeń dla nowego.
PRZYKŁADOWE ZAGADNIENIA DO PRACY INDYWIDUALNEJ:
- komunikacja
- relacje
- trudności w podjęciu decyzji, konflikt wewnętrzny
- rodzicielstwo
- rodzina patchworkowa
- równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym
- chęć zmiany na różnych obszarach
- szukanie celu i sensu w życiu prywatnym lub zawodowym
- złe nawyki
- radzenie sobie z trudnymi uczuciami (lęk, złość, wstyd, trauma)
- autokrytyka i inne
KOSZT SESJI:
260 zł za godzinę / 360 zł za półtorej godziny
Dla klientów biznesowych: 360 zł za godzinę / 460 zł półtorej godziny
Ilość sesji zależy od tematu i potrzeb klienta; średnio jest to od 4 do 12 spotkań 60 lub 90-minutowych.
MIEJSCE SESJI:
Kraków, ul. Łobzowska 10/2 - Agata (kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)
Gdańsk, ul. Piastowska - Bożena (kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)
Sesje mogą się również odbywać w wersji ONLINE.
REKOMENDACJE:
"Kiedy pierwszy raz poszłam na spotkanie z Agatą, to głównym celem naszych sesji miała być nauka komunikacji bez przemocy. W trakcie naszych spotkań zaczęłam się jednak uczyć przede wszystkim siebie, swoich uczuć i potrzeb, z jakich one wynikają. Było to dla mnie niezwykłym odkryciem, iż u podstaw dobrej i skutecznej komunikacji z drugim człowiekiem leży przede wszystkim zrozumienie SIEBIE. Na początku bardzo trudno było mi stosować metody NVC, ale z czasem widzę jak wiele one przynoszą dobra i zmian na lepsze w moim życiu i relacjach.
Niezwykle też cennym doświadczeniem była dla mnie praca z przekonaniami, przede wszystkim tymi ograniczającymi. Agata nauczyła mnie formułowania nowych przekonań i pokazała jak z nimi pracować. Dzisiaj jest mi o wiele łatwiej zobaczyć, co stanowi dla mnie ograniczenie i je zmieniać.
Wierzę, że każdy z nas ma taki czas w życiu, kiedy się "budzi", odkrywa to kim jest i jaki jest, jednocześnie odrzucając te wszystkie elementy, które zostały nam "podarowane" przez rodziców, wychowawców, innych ludzi. Ten proces jest niezwykle trudny i warto mieć wówczas przy sobie dobrego przewodnika i nauczyciela - a takim zdecydowanie jest Agata. Dziękuję za całą wykonaną pracę razem ze mną".
Magda
"Polecam Agatę jako świetnego coacha - pełnego uwagi, troski, zaangażowania i pozytywnej energii. Spotkania z nią dają duży spokój wewnętrzny, pozwalają zrozumieć siebie i często trudne relacje z bliskimi. Sesje to nie tylko "obgadywanie spraw", ale przede wszystkim bardzo różnorodne ćwiczenia, scenki, które osobiście pozwalały mi zaglądać w głąb emocji swoich i emocji dzieci. Do Agaty przyszłam w związku z trudnościami z dzieckiem - jednak podczas rozmów dotarłyśmy do relacji z rodzicami, do pracy ze swoim wewnętrznym dzieckiem, do przyglądaniu się moim przekonaniom i stereotypom. Wszystko wymaga pracy nad sobą jeśli coś chcemy poprawiać - Agata pokazuje te "czułe punkty", nad którymi trzeba się pochylić, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Polecam każdemu kto nie radzi sobie z trudnymi emocjami, każdemu komu zależy na tworzeniu dobrych relacji - podczas sesji sam odkryje wiele cennych wskazówek i podpowiedzi."
Sylwia
"Spotkania u Agaty - zarówno te małżeńskie, jak i indywidualne, zmieniły bardzo wiele. Jestem bardziej wyrozumiała i mam więcej cierpliwości. Dlaczego? Bo nauczyłam się po pierwsze zwracać uwagę na potrzeby drugiej strony - męża, synka, czy syna mojego męża z pierwszego małżeństwa. A właściwie staram się potrzeć w ten sposób na każdego z kim rozmawiam - metoda Porozumienia bez Przemocy ku mojemu zaskoczeniu, sprawdza się też świetnie w budowaniu relacji zawodowych. Jeśli chodzi o relacje małżeńskie - wprost pytamy siebie, o jaką potrzebę chodzi, jaką konkretnie trzeba zaspokoić i dowiadujemy się dlaczego takie, a nie inne wyjście z sytuacji, postawa, czy rozwiązanie problemu preferuje druga strona. W ten sposób jest mniej nerwów, nieporozumień i zawiedzionych nadziei. Szczególnie pomogło mi jednak to, że nauczyłam pytać samą siebie "co we mnie gra" i nie karcić siebie za emocje. Spotkania z Agatą poleciłabym każdemu, kto chciałby nauczyć się przeżywać swoje emocje, zauważać je, nazywać, oswajać a potem... puszczać wolno. Jeszcze raz przesyłam podziękowania - za czas, cierpliwość, ciężką pracę, za stos chusteczek, za wspólne herbaty, za to że nauczyłam się pytać samą siebie o wiele kwestii i że otworzyłam na dalszy samorozwój. Jestem niewypowiedzianie wdzięczna."
Ania
"Praca z Agata była dla mnie bardzo ważna. Cotygodniowa konwencja wprowadziła w moje życie systematyczną pracę nad sobą i moimi relacjami rodzinnymi w roli partnerki i macochy. Przypomniałam sobie, jak stawiać granice, jak zadbać o siebie, swoje potrzeby. Pomogło to mi także odnaleźć swoja rolę i miejsce w rodzinie. Pracowałam nad uświadomieniem sobie moich emocji i potrzeb. Ważne dla mnie było to, że Agata ma podobne doświadczenie życiowe, tzn. sama jest macochą, więc potrafiła z łatwością zrozumieć moje problemy.
Teraz czuję, że mam większy wgląd w siebie. Czuję też, że moje relacje rodzinne są lżejsze i nie ma w nich takiego napięcia. Potrafię też odpuścić sprawy, na które nie mam wpływu, a które mnie wcześniej wyczerpywały. JESTEM WDZIĘCZNA ZA TEN WSPÓLNY, SUPER PRODUKTYWNY CZAS. Serdecznie polecam sesje z profesjonalną, empatyczną i cierpliwą Agatą."
Kinga
Rekomendacje
Sesje terapeutyczne w nurcie IFS, 2021-2024
„Współpraca z Agatą od początku układała się pomyślnie i już od pierwszego spotkania udało się zbudować bliską i przyjazną relację.
Od Agaty bije cudowny spokój i empatia, która podczas sesji wpływa na przyjazną atmosferę spotkania. Zawsze czułam się w pełni wysłuchana, zrozumiana i zaopiekowana oraz uzyskiwałam potrzebne mi wsparcie. Jednocześnie prowadzona przez Agatę rozmowa i jej umiejętność zadawania pytań za każdym razem poszerzała mój punkt widzenia i dawała wyjaśnienie na wcześniej niewyjaśnione kwestie.
Półtoraroczna terapia bardzo mnie wzmocniła, rozjaśniła umysł i umożliwiła zrozumienie moich zachowań i myśli. Całym sercem polecam Agatę - jest profesjonalistką w swej dziedzinie i doskonale wyczuwa potrzeby klienta”.
Agata
„Miałam do pracy wewnętrznej trudny i bolesny temat. W czasie sesji IFS z Agatą bardzo delikatnie zbliżyłyśmy się do tego co we mnie tkliwe i czułe. Dzięki jej wsparciu, znalazłam źródło moich wewnętrznych niepokojów. Poczułam, jak przy jej pomocy, obecności i dzięki jej umiejętnościom wewnętrznie się uspokajam i wyciszam. Tamta dawna historia nie znikła z mojego życia, ale zaopiekowanie moich emocji jej towarzyszących sprawiło, że spokojnie oddycham. Polecam wszystkim pracę z Agatą, jeśli tylko czujecie że Wasza wrażliwa dusza i / lub dotykające Was przeżycia potrzebują przyjaznej, ale bardzo kompetentnej i dającej wielkie poczucie bezpieczeństwa, osoby do pomocy. Agata jest tą właściwą. Terapia IFS to magia”.
Małgorzata Żółtaszek
"Praca metodą IFS, jaką praktykuje Agata, pokazuje, że próba walki i odpychanie naszych uczuć, lęków czy myśli nie spowoduje, że one znikną. IFS zaprasza do ich poznania, przyjęcia i to jest droga do współpracy z nimi i często zmniejszenia ich intensywności. Już sama świadomość, że te myśli, lęki czy wątpliwości, to nasze części, którym możemy się bliżej przyjrzeć, poszukać przyczyny ich pojawienia się i je odciążyć, daje ogromną ulgę i pozwala z empatią i dystansem spojrzeć na całą sytuację. Procesy spotkania z wewnętrznym dzieckiem w ramach IFS, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej uwalniających momentów. Agata jest świetnym, empatycznym i profesjonalnym Praktykiem IFS. Polecam terapię IFS każdemu, kto chce zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć swoje prawdziwe JA pełne spokoju, empatii i ciekawości".
Joanna Sroczyńska
"Serdecznie polecam metodę IFS. To niezwykle wzruszające, zawsze zaskakujące i bardzo uleczające sesje. Towarzystwo Agaty daje poczucie bezpieczeństwa i trzymania całego procesu. To cudowna podróż spotkać te nasze wewnętrzne części. Polecam pracę tą metodą z całego serca".
Agnieszka Korsak
Sesje indywidualne w nurcie Empatii i Coachingu Transformacyjnego, luty-kwiecień 2021
"Praca z Agata była dla mnie bardzo ważna. Cotygodniowa konwencja wprowadziła w moje życie systematyczną pracę nad sobą i moimi relacjami rodzinnymi w roli partnerki i macochy. Przypomniałam sobie, jak stawiać granice, jak zadbać o siebie, swoje potrzeby. Pomogło to mi także odnaleźć swoja rolę i miejsce w rodzinie. Pracowałam nad uświadomieniem sobie moich emocji i potrzeb. Ważne dla mnie było to, że Agata ma podobne doświadczenie życiowe, tzn. sama jest macochą, więc potrafiła z łatwością zrozumieć moje problemy.
Teraz czuję, że mam większy wgląd w siebie. Czuję też, że moje relacje rodzinne są lżejsze i nie ma w nich takiego napięcia. Potrafię też odpuścić sprawy, na które nie mam wpływu, a które mnie wcześniej wyczerpywały. JESTEM WDZIĘCZNA ZA TEN WSPÓLNY, SUPER PRODUKTYWNY CZAS. Serdecznie polecam sesje z profesjonalną, empatyczną i cierpliwą Agatą."
Kinga
Cykl warsztatów „Słowa jak mosty”, 7. edycja w Krakowie, listopad-marzec 2021
"Kurs komunikacji empatycznej 'Słowa jak mosty' okazał się ogromnie wartościowym doświadczeniem. Są to warsztaty, które wniosły w moje życie więcej wartości i korzyści niż jakikolwiek inny kurs rozwojowy, w jakim brałam udział. W relatywnie krótkim czasie rozwinęłam wiedzę zmieniającą życie, poprawiającą relacje ze sobą i innymi i pozwalającą lepiej rozumieć siebie i otoczenie w każdej dosłownie życiowej sytuacji. Krok po kroku Agata spokojnie i empatycznie prowadzi uczestników przez materiał i ćwiczenia, odpowiadając na pytania i podając przykłady. Każdy uczy się we własnym tempie, zgodnie z własnymi potrzebami i dynamiką własnej osobowości. Wsparcie grupy i wspólna „podróż” rozwojowa na kursie są bezcenne. Polecam uczestnictwo każdemu bez względu na etap rozwoju osobistego. To po prostu kurs dla wszystkich, którzy pragną żyć w sposób przemyślany, z otwartym umysłem i rozumieniem pełni i wartości człowieczeństwa. To kurs, który leczy duszę i otwiera serce".
Joanna Michałowska
Cykl warsztatów „Słowa jak mosty”, 6. edycja w Krakowie, czerwiec-wrzesień 2020
"Warsztaty 'Słowa jak mosty' to był piękny, pracowity i poruszający czas. Zrobiłam krok ku lepszemu zrozumieniu siebie i własnych uczuć. Agata, cudownie empatyczna trenerka, stworzyła atmosferę otwartości i zaufania. Moja grupa otoczyła mnie wsparciem i mądrością. Razem przeżyliśmy wiele momentów zadziwienia i wzruszenia. Każde spotkanie to była spora dawka wiedzy i praktyka. Bardzo wartościowe doświadczenie!"
"Idąc na warsztaty szedłem po narzędzia, a wyszedłem z większym kontaktem ze swoimi uczuciami, ze znajomością swoich potrzeb i większą znajomością siebie"
"Polecam wszystkim, którzy pragną widzieć owoce w komunikowaniu się z ludźmi, ale również ze sobą. Świadomość siebie i swoich potrzeb to pierwszy krok ku dobrej zmianie"
"Kurs konkretny, rzeczowy, rzetelny i głęboki. Dla osób, które chcą siebie poznać, zrozumieć i pokochać"
"Jeśli zastanawiasz się na wzięciem udziału, to proszę, żebyś już tego nie odkładał. Świat potrzebuje Ciebie prawdziwego / Ciebie prawdziwej"
"Warsztaty odmieniły moje spojrzenie i komunikację z innymi. Zacząłem dostrzegać potrzeby u innych, nauczyłem się słuchać z empatią. Zgłębiam moje uczucia i potrzeby. Dzięki temu moje życie stało się bogatsze, bardziej kolorowe i świadome"
Spotkania mediacyjne w nurcie NVC
„Spotkania z Agatą przebiegły w sympatycznej atmosferze. Jej profesjonalizm przejawiał się dużą uważnością i bezstronnością podczas spotkania mediacyjnego, pozwalał na wyraźne nazwanie potrzeb względem drugiej osoby, a także wyraźne odcięcie się od powstałych wcześniej interpretacji. Cele spotkań zostały zrealizowane."
Rafał, HRBP pracujący w dziale personalnym jednej z czołowych firm retail
NVC w Biznesie i Życiu, maj 2019
„Dwugodzinny warsztat o komunikacji językiem Żyrafy i Szakala zarysował temat podejścia do drugiego człowieka i jego potrzeb w organizacji biznesowej. W kilku symulacjach prowadząca pokazała jak stosować adekwatny do sytuacji język. Uświadomiło to uczestnikom, że jest to początek drogi do budowania satysfakcjonującej relacji. Warsztat jako wprowadzenie do tematu polecam każdemu".
Edyta Michałowska, HR Generalist, Ericsson Sp. z o.o.
Cykl warsztatów „Słowa jak mosty”, 4. edycja w Krakowie, marzec-czerwiec 2019
„Dzięki warsztatom zbliżyłam się do siebie, swojego przeżywania, rozpoznawania stanów emocjonalnych i potrzeb oraz zaakceptowania ich. Polecam te warsztaty wszystkim, którzy chcą lepiej komunikować się ze sobą i z innymi. Duży profesjonalizm Agaty oraz jej uważność na potrzeby grupy to duży atut tych warsztatów".
Magda
"Profesjonalny kurs, dzięki któremu zyskałam nowe narzędzia do pracy z moimi klientami podczas procesu coachingowego, jak również zyskałam możliwość głębszego przyjrzenia się i nazywania swoich potrzeb"
Beata Rudzińska, Akredytowany coach IC
"Warsztaty pomogły mi zaopiekować się moim 'wewnętrznym dzieckiem', uwolniły od toksycznego krytyka, pokazały jego nowe oblicze. Uświadomiły mi, że wszyscy mamy takie same potrzeby, że dzięki empatii możemy zbudować prawdziwy mosty"
Kasia
"W czasach kiedy autoagresja i przemoc jest codziennością, budowanie mostów jest konieczne. A jeśli to budowanie jest związane z robieniem kroku do siebie i kogoś, to właśnie zmienia się twój i innych świat. Mój się zmienił".
Dorota
Cykl warsztatów „Słowa jak mosty”, 3. edycja w Krakowie, listopad 2018-marzec 2019
"Bardzo ciekawy kurs. Prowadzony w luźnej atmosferze, a zarazem przekazujący dobrze treść. Kurs nie na zasadzie wykładu, tylko treść plus dynamika: dużo ćwiczeń, które uzupełniały i dopełniały przekazane wiadomości. Dla mnie było to cenne doświadczenie. Kurs poszerzył znacznie mój horyzont, pozwolił nabrać nowych doświadczeń, lepiej poznać samego siebie, swoje emocje i potrzeby. Nauczył jak z empatią spojrzeć na siebie i innych. Polecam."
Andrzej
Cykl warsztatów "Bliżej dziecka, bliżej siebie", kurs dla zaawansowanych, I. edycja, październik-listopad 2018
"Warsztaty bardzo mnie zaskoczyły. Odkryłam kolejne część układanki i niezaspokojone potrzeby. Mam je teraz uświadomione, co pozwala mi na lepszy kontakt z sobą. Podczas 4 spotkań stworzyłyśmy wspólnotę i atmosferę zaufania. Była przestrzeń na trudne emocje, na śmiech, a co najważniejsze na docieranie do siebie. Agata dawała każdej z nas tyle przestrzeni i uwagi, ile potrzebowałyśmy. Mam ogromne poczucie bycia wziętą pod uwagę i szczere zainteresowanie tym, co we mnie".
Kasia
"Brakuje mi słów by wyrazić swoją wdzięczność, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach. Wiele rzeczy było dla mnie nowych, wiele odkrywałam na nowo i widzę w sobie dużą zmianę. Przede wszystkim mam lepszy kontakt z emocjami, które są dla mnie trudne i powoli uczę się sobie z nimi radzić."
Ola
"Ogromnie polecam te warsztaty. Chcą dotrzeć do dzieci, najpierw docierasz do siebie, a potem relacje z dziećmi stają się łatwiejsze i przejrzystsze. Nauczyłam się akceptować ludzi takimi, jacy są, bez oceniania i etykietowania. Warsztaty pomogły mi w powolnym odkrywaniu siebie, przez co w większym stopniu przeżywania szczęścia".
Gosia
"Te warsztaty pomogły mi, aby na chwilę się zatrzymać i poobserwować siebie i moją relację z dzieckiem, mężem i innymi bliskimi osobami. Nauczyłam się kilku technik radzenia sobie z trudnymi sytuacjami konfliktowymi. Myślę, że te warsztaty będą początkiem mojej pracy nad sobą."
Agnieszka
"Poleciłabym te warsztaty każdemu, to w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze chce przyjrzeć się sobie i swoim zachowaniom. Dla mnie były kolejnym i myślę bardzo ważnym punktem wyznaczającym kierunek dalszej podróży ku sobie"
Kaja
Sesje indywidualne w nurcie Empatii i Coachingu Transformacyjnego, listopad 2017-maj 2018
"Spotkania u Agaty - zarówno te małżeńskie, jak i indywidualne, zmieniły bardzo wiele. Jestem bardziej wyrozumiała i mam więcej cierpliwości. Dlaczego? Bo nauczyłam się po pierwsze zwracać uwagę na potrzeby drugiej strony - męża, synka, czy syna mojego męża z pierwszego małżeństwa. A właściwie staram się potrzeć w ten sposób na każdego z kim rozmawiam - metoda Porozumienia bez Przemocy ku mojemu zaskoczeniu, sprawdza się też świetnie w budowaniu relacji zawodowych. Jeśli chodzi o relacje małżeńskie - wprost pytamy siebie, o jaką potrzebę chodzi, jaką konkretnie trzeba zaspokoić i dowiadujemy się dlaczego takie, a nie inne wyjście z sytuacji, postawa, czy rozwiązanie problemu preferuje druga strona. W ten sposób jest mniej nerwów, nieporozumień i zawiedzionych nadziei. Szczególnie pomogło mi jednak to, że nauczyłam pytać samą siebie "co we mnie gra" i nie karcić siebie za emocje. Spotkania z Agatą poleciłabym każdemu, kto chciałby nauczyć się przeżywać swoje emocje, zauważać je, nazywać, oswajać a potem... puszczać wolno. Jeszcze raz przesyłam podziękowania - za czas, cierpliwość, ciężką pracę, za stos chusteczek, za wspólne herbaty, za to że nauczyłam się pytać samą siebie o wiele kwestii i że otworzyłam na dalszy samorozwój. Jestem niewypowiedzianie wdzięczna."
Ania
"Komunikacja empatyczna dla opiekunów żłobków", warsztaty w ramach kursu Polskiego Instytutu Montessori, Warszawa, marzec 2018
„Zajęcia bardzo przyjemne. Świetna prowadząca. Chce kontynuować wiedzę tu zdobytą. Wiem, jak rozmawiać z dzieckiem i jak zauważać jego uczucia i potrzeby".
Aśka
„Warsztaty pomogły mi w mojej pracy z dziećmi. Będzie mi teraz łatwiej z nimi rozmawiać tak, aby do nich dotrzeć i je zrozumieć. Prowadząca pomogła mi także rozwiązać nurtujący mnie problem z dzieckiem ze szczególnymi potrzebami. Dziękuję".
Beata
„Warsztaty uświadamiają człowiekowi, jak ważne jest patrzenie na siebie w komunikacji, jak i widzenie drugiej osoby jako partnera do rozmowy. Jak ważne są potrzeby, które są motorem wszystkich naszych działań".
Julia
Cykl warsztatów „Słowa jak mosty”, 2. edycja w Krakowie, listopad 2017-marzec 2018
„Formuła tych warsztatów pozwala na bycie w procesie, w przeciwieństwie do jedno- czy dwudniowego zagłębiania się w temat. Dla mnie było to miejsce i czas na słuchanie siebie i swoich potrzeb, a także na naukę wyrażania tego, co potrzebuję oraz wyrażania wdzięczności do siebie i innych. Nauczyłam się także rozpoznawać prawdziwe potrzeby innych. Warsztaty wpłynęły na moje życie rodzinne (lepsza komunikacja z mężem i dzieckiem), a także na większą świadomość tego, co mówię, myślę i czuję w pracy zawodowej. Zauważyłam też, że bardziej chcę zmieniać siebie, niż edukować innych. Mam więcej pokory. Nie przejmuję się również tym, że są wśród mnie ludzie, którzy nie stosują języka NVC. Potrafię słuchać wewnętrznego krytyka, nie biorąc wszystkiego do siebie jak kiedyś. Uczę się wdzięczności dla samej siebie".
Magdalena
„Na warsztatach nauczyłam się szacunku do samej siebie oraz rozpoznawania własnych potrzeb, nazywania ich i wyrażania w niekrzywdzący nikogo sposób. Mam teraz większą świadomość siebie i większy dystans do stresujących mnie sytuacji".
Barbara
Warsztaty „Być macochą i nie zwariować”, marzec 2018, Warszawa
„Wspaniały, inspirujący warsztat, na którym zobaczyłam, że są kobiety w takiej sytuacji jak ja i nauczyłam się, jak uznać siebie w patchworku ze wszystkimi emocjami i potrzebami".
Katarzyna
„Szukałam takich warsztatów parę lat! To mega potrzebna grupa wsparcia, która pozwala nie czuć się samotną i odosobnioną w swoich sytuacjach życiowych".
Karolina
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem”, XII edycja, październik-listopad 2017
„Wychodzę z warsztatów NVC niesamowicie wzmocniona. To było piękne doświadczenie móc uczyć się i dzielić troskami, smutkami, ale i radościami bycia mamą dwójki skarbów. Było dla mnie olśnieniem usłyszeć, że za emocjami stoją niezaspokojone potrzeb! Chcę być uważna i wyruszyć na ich poszukiwanie u siebie i u innych. Nie muszę być idealną, ale wystarczająco dobrą mamą. Byle z naładowanymi akumulatorami. Dziękuję!"
Magda
„Warsztaty były dla mnie bardzo pomocne. Wniosły w moje życie i mojej rodziny dużo lepszą formę komunikacji i budowania relacji. Uświadomiły mnie, jakimi narzędziami mam pracować, żeby budować DOM, w którym wszyscy będziemy się czuć dobrze".
Agnieszka
„Zaczęłam dostrzegać w swoim synku małego człowieka z dużymi problemami. To co dla mnie jest czymś błahym, dla niego to ogromna tragedia. Moją odpowiedzialnością jest pomóc mu nauczyć się radzić sobie z tymi emocjami".
Ela
„Warsztaty NVC to nie tylko teoria, a przede wszystkim praktyka. Polecam tym, którzy czują, że są w martwym punkcie, tym, którzy czują się samotni ze swoimi problemami. Znajdą tutaj dużo wsparcia, zrozumienia, życzliwości i inspiracji"
Gabriela
Sesje indywidualne w nurcie Coachingu Transformacyjnego, listopad-grudzień 2016
"Polecam Panią Agatę jako świetnego coacha - pełnego uwagi, troski, zaangażowania i pozytywnej energii. Spotkania z nią dają duży spokój wewnętrzny, pozwalają zrozumieć siebie i często trudne relacje z bliskimi. Sesje to nie tylko "obgadywanie spraw", ale przede wszystkim bardzo różnorodne ćwiczenia, scenki, które osobiście pozwalały mi zaglądać w głąb emocji swoich i emocji dzieci. Do Agaty przyszłam w związku z trudnościami z dzieckiem - jednak podczas rozmów dotarłyśmy do relacji z rodzicami, do pracy ze swoim wewnętrznym dzieckiem, do przyglądaniu się moim przekonaniom i stereotypom. Wszystko wymaga pracy nad sobą jeśli coś chcemy poprawiać - Agata pokazuje te "czułe punkty", nad którymi trzeba się pochylić, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy.
Polecam każdemu kto nie radzi sobie z trudnymi emocjami, każdemu komu zależy na tworzeniu dobrych relacji - podczas sesji sam odkryje wiele cennych wskazówek i podpowiedzi."
Sylwia
Sesje indywidualne w nurcie Coachingu Transformacyjnego, maj-czerwiec 2016
"Kiedy pierwszy raz poszłam na spotkanie z Agatą, to głównym celem naszych sesji miała być nauka komunikacji bez przemocy. W trakcie naszych spotkań zaczęłam się jednak uczyć przede wszystkim siebie, swoich uczuć i potrzeb, z jakich one wynikają. Było to dla mnie niezwykłym odkryciem, iż u podstaw dobrej i skutecznej komunikacji z drugim człowiekiem leży przede wszystkim zrozumienie SIEBIE. Na początku bardzo trudno było mi stosować metody NVC, ale z czasem widzę jak wiele one przynoszą dobra i zmian na lepsze w moim życiu i relacjach.
Niezwykle też cennym doświadczeniem była dla mnie praca z przekonaniami, przede wszystkim tymi ograniczającymi. Agata nauczyła mnie formułowania nowych przekonań i pokazała jak z nimi pracować. Dzisiaj jest mi o wiele łatwiej zobaczyć, co stanowi dla mnie ograniczenie i je zmieniać.
Wierzę, że każdy z nas ma taki czas w życiu, kiedy się "budzi", odkrywa to kim jest i jaki jest, jednocześnie odrzucając te wszystkie elementy, które zostały nam "podarowane" przez rodziców, wychowawców, innych ludzi. Ten proces jest niezwykle trudny i warto mieć wówczas przy sobie dobrego przewodnika i nauczyciela - a takim zdecydowanie jest Agata. Dziękuję za całą wykonaną pracę razem ze mną".
Magda
Warsztaty „Być macochą i nie zwariować”, październik 2016
"Bardzo ciekawe warsztaty – szczerze polecam udział w nich każdej kobiecie, która chce się odnaleźć w roli Macochy, albo jest przytłoczona sytuacją, albo czuje, że zmaga się z problemami nie do przeskoczenia. Dla mnie podzielenie się swoją historią i bycie wysłuchaną było bardzo cenne i dało mi poczucie wspólnoty. Uświadomiłam sobie, że nie jestem sama i że nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać, gdy zabiorą się za niego kobiety, będące w podobnej sytuacji. Jestem Macochą dwóch chłopców (9 i 12 lat), mamy z mężem wspólną córeczkę (2,5). Udział w warsztatach dał mi świeże spojrzenie na moją rolę w rodzinie. Na pewno też pomogło obalenie różnych mitów na temat słowa „macocha” (np. skojarzenie ze złą Macochą Kopciuszka) . Tak, jestem Macochą i… bardzo się z tego cieszę! Dziękuję!"
Agnieszka
Warsztaty „4 kroki do porozumienia, czyli komunikacja konstruktywna w biznesie”, czerwiec 2016
„Poznanie NVC otwiera w głowie i w sercu drzwi do rozwiązań, o których nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Poznanie prostych mechanizmów opartych na potrzebach, zrozumienie mocy jaką daję empatia dla siebie i innych, pozwala nam inaczej spojrzeń na nasze relacje i uczy komunikacji budującej porozumienie".
Agnieszka Seweryn, Kierownik ds Rekrutacji i Planowania Karier, TESCO
„Warsztaty uświadomiły mi że każdy z nas ma takie same potrzeby, a chęć ich zaspokajania jest motorem naszych działań".
Administrator Akademii TESCO
„Warsztaty te otworzyły moją głowę i serce na dostrzeganie własnych potrzeb oraz potrzeb innych. Pozwoliły mi spojrzeć na moje reakcje i innych z innej perspektywy"
Barbara Woźniak, Koordynator ds Programów Rozwojowych, TESCO
„Dzięki warsztatom zrozumiałam, jak ważne jest znalezienie dla siebie empatii. Będę starała się docierać najpierw do swoich potrzeb zanim znajdę strategię w wybranej sytuacji"
Karolina Zadęcka, Kierownik ds Rekrutacji, TESCO
Warsztaty „Być macochą i nie zwariować!”, IV edycja, czerwiec 2016
„Bezcenną okazała się możliwość wspólnej rozmowy i wymiany doświadczeń macoszek, ćwiczenia i trening, które uczą nas jak wyrażać emocje we właściwy sposób i pokazują drogę do rozwiązania problemu. Jednakże dla mnie, najważniejsza pozostaje kwestia prowadzącej warsztaty, trenerki, która zna problem od strony praktycznej, a nie teoretycznej i jej wielka EMPATIA dla nas wszystkich. Oby więcej takich coachów, a bylibyśmy zdrowsi !"
Monika
„Niezwykle cenna była dla mnie swoboda jaka została przez Prowadzącą wprowadzona już na samym początku warsztatów. W dalszej części spotkania zaowocowało to możliwością otwarcia się, podzielenia się z innymi uczestniczkami trudnymi uczuciami. Czułam się przez wszystkich wysłuchana, nieoceniana i co najważniejsze rozumiana. Na warsztatach nauczyłam się, że wszystko można ze sobą pogodzić. Wystarczy dać sobie dużo zrozumienia, empatię i poznać świadomość własnych i cudzych potrzeb. Agata wskazała mi drogę, którą staram się zgłębiać i nią podążać. Bez tych warsztatów czułam się zagubiona w swoich uczuciach, teraz wiem gdzie jest światełko i podążam w jego stronę z ufnością i nadzieją na lepsze jutro."
Iza
„Dostałam bezcenne wskazówki dla początkującej macochy i budowania relacji z pasierbem, które umocniły mnie w pewności, że jestem na dobrej drodze, by zbudować relacje w której będą brane pod uwagę potrzeby wszystkich stron".
Magda
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem”, VII edycja, maj-czerwiec 2016
„Warsztaty prowadzone w profesjonalny sposób, który potrafił mnie otworzyć i sprawił, że mogłem swobodnie mówić o emocjach. Warsztaty zwiększyły moją świadomość, jaką moc ma dawanie empatii drugiej osobie"
Rafał
„Warsztaty przebiegają w miłej i przyjemnej atmosferze. Uczą relacji, nie tylko z dziećmi. Cenne dla mnie były ćwiczenia praktyczne, bezpośredni kontakt z prowadzącą i osobne podejście do każdego uczestnika. Zdecydowanie polecam".
Joanna
„Warsztaty pokazują nowe spojrzenie w budowaniu dobrych relacji z dziećmi, bliskimi, a także z samym sobą. Pozwalają wyjść ze schematów. pokazują jakie skutki mogą one wnieść w nasze życie. Cenne dla mnie było przełożenie metody na praktyczne sytuacje z życia oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami"
Sylwia
„Bardzo dobrze skomponowane i przeprowadzone warsztaty. Pozwoliły mi upewnić się, że dziecko z własnym zdaniem, to dziecko szczęśliwe, a wychowanie to nie tresowanie. Myślę, że podane narzędzia pozwolą na głębszy i bardziej partnerski kontakt z dzieckiem”.
Malwina, psycholog
„Warsztaty pomogły mi zrozumieć, jak działa siła empatii oraz na nowo znaleźć radość z macierzyństwa”.
Karolina
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem”, VI edycja, maj-czerwiec 2015
„Warsztaty pomogły mi w poznaniu komunikacji - metody mającej na celu budowanie relacji z dzieckiem z poszanowaniem własnych, jak i dziecka potrzeb. Nauczyły mnie mówienia o swoich potrzebach, sygnalizowaniu ich dziecku i uczenia go mówienia o swoich potrzebach oraz o dawaniu sobie i innym empatii. I przyniosły mi ulgę, że mamy prawo do błędów”.
Ola
„Warsztaty nauczyły mnie słuchać siebie i słuchać moich dzieci. Odkryciem jest, że nie trzeba być zawsze konsekwentnym, a nasze granice zmieniają się. Mottem pozostanie dla mnie to, że lepiej mieć Relację niż Rację”.
Marcin
„Dużo praktycznych przykładów do wykorzystania na co dzień, podbudowane teorią NVC w fajnym wydaniu, profesjonalnie podane, w miłej atmosferze”.
Krzysztof
„Ciekawe warsztaty, dają siłę i motywację do prawdziwego wychowania z naszego punktu widzenia”.
Gosia
Szkolenie „Komunikacja interpersonalna dla nauczycieli”, kwiecień 2015
„Niesamowicie ciekawie prowadzone warsztaty, w miłej atmosferze. Są rodzajem terapii. Nauczyłam się nowych sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych oraz zrozumiałam, jak ważna jest komunikacja pełna empatii. Dziękuję za to”.
Jola, pedagog
„Warsztaty pomogły mi zrozumieć emocje, którymi kierujemy się w relacjach z innymi. Po warsztatach łatwiej będzie mi postawić się na miejscu drugiej osoby i rozwiązywać konflikty. Cenne dla mnie były ćwiczenia i sposób prezentacji, luźna forma zajęć i dyskusje z uczestnikami”.
Guś, pedagog
„Warsztaty przypomniały mi o tym, jak ważna jest dobra komunikacja i że to od niej zależą nasze relacje i to co dobrego może z nich wyniknąć”.
Maja, pedagog
„Dowiedziałam się wiele o sobie samej, o swoich możliwościach empatii i wykorzystania jej w pracy”.
Kasia, pedagog
„Bardzo ciekawe warsztaty. Pozwoliły mi popatrzeć na siebie i swoje emocje z innej strony. Dowiedziałam się, jak istotna są komunikaty i wyrażanie siebie w relacjach z innymi. Cenna dla mnie była Swobodna atmosfera pełna życzliwości, ćwiczenia praktyczne, otwartość prowadzącej”.
Kasia, pedagog
„Warsztaty pomogły mi zrozumieć, jak ważne jest mówienie wprost o swoich potrzebach, nie tylko zwracanie uwagi na potrzeby innych".
Ania, pedagog
„Polecam zajęcia prowadzone przez panią Agatę Olszak-Szymulę. Wnoszą nowe umiejętności pomagające w nawiązaniu porozumienia bez przemocy. Gotowe metody wytłumaczone w przystępny sposób. Podobał mi się również sposób prowadzenia zajęć: dużo ćwiczeń, które pomogły utrwalić wiedzę".
Monika, pedagog
„Szkolenie pozwoliło mi rozpoznać własne reakcje, które utrudniają mi i innym porozumienie i kontakt. Poznałam nowe narzędzia, które pomagają w nawiązaniu porozumienia. Cenny był dla mnie sposób prowadzenia zajęć w formie warsztatowej, aktywizacja uczestników, ćwiczenia i praktyczne scenki. Bardzo przydatne zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Prowadząca - ciepła i empatyczna osoba, słuchająca i bardzo dobrze przygotowana".
Monika, pedagog
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem”, V edycja, marzec-kwiecień 2015
„Sposób komunikacji, który powinien być stosowany w każdej szkole i przedszkolu”.
Anna Tomczyk, Open Future International School
„Warsztaty otwierają drogę do szczęśliwego rodzicielstwa opartego na większej pewności siebie, jasności i głębszej relacji z własnym dzieckiem”.
Justyna
„Bardzo wartościowe warsztaty, budujące samoświadomość, uważność na siebie i innych. Szczególnie cenne praktyczne przykłady i sytuacje z życia, inspirujące ćwiczenia i materiały, a to wszystko w życzliwej, bezpiecznej, pełnej zaufania atmosferze”.
Ania
„Warsztaty polecam dla rodziców, opiekunów, osób chcących poznać metodę NVC. Teoria połączona z ćwiczeniami praktycznymi . Prowadzone przez profesjonalną terenerkę”.
Gosia, trener
„Dzięki warsztatom poznałam moim zdaniem najlepszą metodę komunikacji, która pozwoli na wspieranie dziecka w rozwoju, na pielęgnowanie relacji rodzinnych, na szanowanie siebie, swoich potrzeb, potrzeb dziecka i innych ludzi. Bardzo polecam!”.
Magda
Warsztaty „Być macochą i nie zwariować!”, III edycja, marzec 2015
„Warsztaty dały mi lepszy wgląd w to, jak na wiele sposobów można być macochą. Wymiana doświadczeń, wysłuchanie różnych historii daje ogromną siłę i wsparcie”.
Ania
„Podczas warsztatów nauczyłam się metody komunikacji i wyrażania własnych uczuć, empatii dla męża i zrozumienia potrzeba wszystkich członków rodziny”.
Monika
Szkolenie „Komunikacja oparta na empatii – nie tylko dla coachów”, luty 2015
„Gdybym miała w dwóch słowach podsumować warsztaty „Komunikacja oparta na empatii – nie tylko dla coachów”, to powiedziałabym AUTENTYCZNOŚĆ i INSPIRACJA.
AUTENTYCZNOŚĆ, ponieważ dla mnie, Agata i Marta, to osoby „wypełnione” metodą NVC. Promieniująca od nich wiara w NVC, szacunek do metody, a przede wszystkim stosowanie jej w każdym momencie warsztatów, zaspokajały moją potrzebę autentyczności i spójności.
INSPIRACJA metodą i chęć dalszego poznawania jej, jest tym, z czym z warsztatów wyszłam. Niezwykle przejrzysta a jednocześnie zróżnicowana struktura warsztatów, umożliwiająca sukcesywne ćwiczenie nowo poznanych technik, zaspokoiła moją potrzebę jasności, sensu, inspiracji i radości.
Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, które wyniosłam z tych warsztatów. Na koniec może powiem o jednej – zrozumiałam, że kiedy pół dnia spędzam z moim narzeczonym na kanapie, to nie dlatego, że jestem leniem, tylko z powodu tego, że mam potrzebę odpoczynku i bliskości;)”
Asia, coach i trener
„Dziękuję za możliwość uczestnictwa w warsztatach wprowadzających do NVC. Czas tego szkolenia był wyjątkowy nie tylko dzięki tematowi, który pozwala na lepsze poznanie siebie samego, nazwanie emocji, barier, jakie wnosimy do bycia z innymi osobami, ale przede wszystkim poprzez profesjonane podejście pani Marty i Agaty, prowadzących to szkolenie. Otwarcie na osobę, indywidualne podejście do potrzeb uczestników, dająca się odczuć akceptacja, zrozumienie dla słabości i lęków, dialog z grupą i oczywiście radość z sukcesów grupy to jedne z ważniejszych cech trenerek. Na szkoleniu czułam się zrelaksowana i zaopiekowana, a po szkoleniu miałam wiele do przemyślenia i szybko widziałam efekty zmiany w podejściu do trudnych rozmów. Weekend w Mentorze, był dobrym pierwszym krokiem na ścieżce języka mądrej żyrafy. Cieszę się na ciąg dalszy jak małe dziecko :)”
Agnieszka
„Dla mnie warsztaty były świetnie przygotowane i poprowadzone. Trenerki pozwalały w trakcie licznych ćwiczeń doświadczyć działania NVC na własnej skórze, co było bardzo cennym doświadczeniem. Dzięki temu, że ilość materiału i czas na wypróbowania poszczególnych technik był optymalnie dobrany, wychodząc z warsztatu miałem poczucie pełnej jasności. Dzięki temu już w poniedziałek po szkoleniu zastosowałem elementy NVC w mojej pracy na sali szkoleniowej i widziałem pozytywne tego efekty. Polecam warsztat dla każdego doświadczonego trenera i coacha”.
Piotr, coach i trener
„Zajęcia z komunikacji opierającej się na empatii wniosły nową jakość do mojego życia zarówno zawodowego jak i prywatnego. Te dwudniowe warsztaty należy traktować jako wstęp do metody NVC, który pokazał mi obszary do rozwoju i jednocześnie zachęcił do dalszej eksploracji tego tematu. Ze szkolenia wyszedłem zafascynowani językiem żyrafy jednocześnie ze świadomością, iż przez większość swojego dotychczasowego życia siedział we mnie szakal, który skutecznie utrudniał mi komunikację z innymi ludźmi. Szakala po dwóch dniach się nie pozbędę, ale będę umiał go rozpoznać, jednocześnie zaprzyjaźniając się z żyrafą”.
Stanisław, coach i trener
„Dla mnie warsztaty były niezwykłym przeżyciem. Dwa dni z metodą NVC sprawiły, że dostałam odpowiedzi na pytania, które od bardzo dawna tkwiły nierozwiązane w mojej głowie. Wiele emocji w trakcie i poczucie otwarcia na nową jakość "po" warsztatach, bo wiedza i świadomość, którą zdobyłam odmieniła moje spojrzenie na relacje z bliskimi mi ludźmi”.
Justyna
„Po warsztatach jestem zafascynowana językiem żyrafy. 4 kroki komunikacji wg metody NVC pomogły mi zrozumieć, że pod uczuciami, które odczuwamy wszyscy, kryją się nasze zaspokojone lub niezaspokojone potrzeby. A jeśli ktoś się często złości na jakąś osobę, to polecam ćwiczenie „obraz wroga”, dzięki któremu "wchodząc w buty naszego wroga" zaczynamy rozumieć jego potrzeby, a nasza złość słabnie”.
Dominika
Szkolenie „Komunikacja interpersonalna dla nauczycieli”, maj 2014 oraz styczeń 2015
„Pragniemy podkreślić szczególne walory merytoryczne przeprowadzonych zajęć, atrakcyjne metody pracy oraz profesjonalizm i kulturę osobistą prowadzącej, które zostały bardzo wysoko ocenione w ankietach ewaluacyjnych przez uczestników kursu. Z przyjemnością polecamy panią Agatę Olszak-Szymulę jako rzetelnego, skutecznego i doświadczonego trenera”.
Łukasz Olszak, Dyrektor Galicyjskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
Cykl szkoleń dla nauczycieli „Przez Empatię do Porozumienia”, listopad-grudzień 2014
„O wysokim poziomie szkoleń świadczy merytoryczne przygotowanie Agaty Olszak-Szymula, jej entuzjazm, elastyczność oraz zaangażowanie w przeprowadzenie warsztatów, a także świetnie przygotowane różnorodne materiały szkoleniowe. Program i sposób zajęć w pełni spełniał nasze oczekiwania a bogate doświadczenie trenerki, rzetelność i profesjonalne podejście do szkoleń dały gwarancję zadowolenia uczestników. Jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani ze współpracy”.
Justyna Sikorska Grzyb, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem?”, IV edycja, listopad- grudzień 2014
„Warsztaty były dla mnie niezwykłym przeżyciem, dowiedziałam się, jak bardzo moje uczucia i emocje mają wpływ na dziecko. Pozwoliły mi dostrzec, jak mało uwagi poświęcam sobie i swoim emocjom. Dały mi nadzieję na lepsze relacje z moim wrażliwym synem. Po warsztatach mam o wiele więcej cierpliwości, chęci zrozumienia i wysłuchania dziecka. Potrzeby moje i moich bliskich stały się dla mnie priorytetem”.
Dagmara
„Kroczenie drogą NVC daje mi pewność i siłę w kontaktach z dzieckiem. Praktykując NVC mam pewność, że nie zamykam się na potrzeby swoje i innych ludzi”.
Basia
„Warsztaty są doskonałym sposobem na spotkanie innych osób chcących się rozwijać, dbających o to by bliscy dobrze się czuli, a przede wszystkim dbających o siebie”.
Aneta
„Warsztaty pomogły mi dotknąć na żywo to, co do tej pory czytałam tylko w książkach i utwierdziły mnie, że wychowanie dziecka to praca, ale nad sobą”.
Dominika
„Świeżość, chęć doskonalenia, praktykowania NVC w życiu. Zmień siebie, zmienisz świat – to wyniosłam z warsztatów. Dziękuję za przekonanie męża, że dziecko to nie ‘dominator’”.
Anna
„Warsztaty są dla mnie przystankiem, na którym wysiadłam świadomie i na którym chcę spędzić więcej czasu. Chcę poznać siebie i swoje potrzeby, aby dalej podróżować”.
Sylwia
„Dotarła do mnie teoretycznie i praktycznie, jak ważna i cenna jest otwartość na zmiany. Po tych warsztatach wiem, że to dobra droga”.
Justyna
„Warsztaty spełniły moje oczekiwania co do zaspokojenia potrzeb: wspólnoty, przynależności, rozwoju, autentyczności, wsparcia, otwartości. Wciąż uczę się akceptacji. Pomogły mi w utwierdzeniu się w przekonaniu, że chce propagować ideę NVC i praktykować”.
Asia
„Warsztaty uświadomiły mi, że wychowanie dziecka to przede wszystkim praca nad sobą, a także że nasze dziecko jest naszym partnerem, które ma takie samo prawo do wyrażania siebie i swoich potrzeb jak osoba dorosła”.
Rafał
„Warsztaty pomogły mi uświadomić sobie, że wszystko zaczyna się od moich potrzeb i emocji. Pomogły mi skupić większą uwagę na tym, co czuje moje dziecko. Dziękuję”.
Dorota
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem?”, III edycja, wrzesień-październik 2014
„Warsztaty powodują, że zmienia się sposób myślenia, a potem działania w zakresie dobrego rodzicielstwa. Mamy inny kontakt z dzieckiem, lepiej się rozumiemy, lubimy, współpracujemy, przez co stajemy się prawdziwą rodziną, prawdziwymi przyjaciółmi”.
Agnieszka
”Bardzo dziękuję za zorganizowanie warsztatów, które uświadomiły mnie i naprowadziły na ''drogę dobrych relacji'' z dzieckiem. Mam świadomość, że potrzeba jeszcze czasu aby wdrożyć to, bo wielkie zmiany nie zachodzą z dnia na dzień. W każdym bądź razie, jestem bardzo wdzięczna za wskazanie mi drogi”.
Ewa
Warsztaty „Jak rozmawiać z dzieckiem?”, I edycja, marzec - maj 2014
„Bardzo polecam: kameralnie, sympatycznie, szczerze, uczciwie, bez oceniania, bez krytyki, na wesoło a czasami z ciarkami na plecach (w moim przypadku nawet ze łzami w oczach). Zawsze chciałam być idealną mamą. Teraz po warsztatach wiem, że nawet gdy popełnię jakiś błąd, kiedy czasem odpuszczę i tak jestem najlepszą mamą, jaką mogłyby mieć moje dzieci :) Teraz jestem mamą, nianią, żoną patrzącą w nowy sposób na bliskich. Jestem sobie wdzięczna za to, że znalazłam czas aby uczestniczyć w warsztatach. Dzięki nim poczułam się prawdziwym człowiekiem.”
Monika
„Mimo że NVC i proces komunikacji na nim oparty były mi znane już wcześniej [od dawna stosuję ich elementy w pracy z Maluszkami], to dopiero te warsztaty zmusiły mnie do głębszych refleksji i pozwoliły spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Trenerka – przesympatyczna i ciepła osoba, która potrafi wprowadzić na zajęciach przyjazną i nieskrępowaną atmosferę.”
Kasia
Szkolenie „Komunikacja empatyczna w relacjach z dziećmi” dla rodziców i pedagogów przedszkolnych, listopad 2011
„W trakcie szkolenia zostały przedstawione zasady NVC, poparte ćwiczeniami. Spotkanie dało możliwość dzielenia się doświadczeniami i przemyśleniami dotyczącymi komunikacji z dziećmi i konfrontowanie ich z zasadami NVC. Warsztaty były przeprowadzone w sposób profesjonalny, łączący cele z oczekiwaniami grupy. Spotkanie uświadomiło konieczność ciągłego wzmacniania umiejętności komunikacyjnych ułatwiającymi budowanie relacji z dziećmi w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie. Z całym przekonaniem mogę polecić szkolenia prowadzone przez Panią Agatę.”
Grażyna Piotrowska, Dyrektor Przedszkola Językowo – Artystycznego w Liszkach „Mała Akademia”
Warsztaty i grupa empatii dla macoch, I edycja, 2010 -2013
„W odnalezieniu się w roli macochy ogromnie pomógł mi kontakt z kobietami znajdującymi się w podobnej do mojej sytuacji. Podczas udziału w warsztatach czułam się rozumiana i akceptowana, mogłam dzielić się uczuciami w całej ich złożoności. Odkrywałam swój potencjał oraz swoje potrzeby, które uczyłam się komunikować w sposób przejrzysty i nie generujący konfliktów (metoda Porozumienia Bez Przemocy, NVC). Agata Olszak-Szymula, prowadząca warsztaty, skutecznie dbała o wspaniałą atmosferę spotkań, wykazując nieprzeciętną empatię oraz elastyczność w dostosowaniu programu warsztatów do potrzeb uczestniczek.”
Paulina
„Na warsztaty dla macoch trafiłam jako początkująca macoszka, dzięki czemu uniknęłam wielu błędów i rozczarowań, które pojawiają się przy okazji takiej roli życiowej. Dzięki świetnemu doborowi tematów przez prowadzącą Agatę mogłam nie tylko lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji, ale również lepiej zrozumieć partnera i dzieci. A możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń z dziewczynami będącymi w takiej samej sytuacji jak ja, była po prostu bezcenna.”
Gosia
Warsztaty „W języku żyrafy” dla uczniów
„Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wykazują duże zaciekawienie tematyką i podkreślają niezwykłą użyteczność nowych umiejętności. Natomiast zdolność nawiązywania kontaktu z dziećmi i młodzieżą, jaka cechuje Panią Agatę oraz interaktywny sposób prowadzenia zajęć, sprzyja budowaniu bardzo pozytywnej atmosfery”.
Magdalena Piędel, Kierownik Domu Kultury Podgórze – Dwór Czeczów
MEDIACJE NVC
Konflikt jest szansą na zmianę, która może wpłynąć na jakość naszego życia. Mediacja, to sposób na rozwiązanie konfliktu w konstruktywny sposób. Proces mediacji pozwala wyrazić obu stronom to, co czują w związku z konfliktem, co jest dla nich ważne oraz usłyszeć się wzajemnie, aby potem szukać wspólnego rozwiązania.
Wypracowane w wyniku procesu mediacji ustalenia i umowy, jak pokazują badania, są znacznie bardziej respektowane przez strony, niż gdyby zostały one narzucone przez kogoś z zewnątrz. Rozwiązania te wypływają z prawdziwych potrzeb uczestników, co dodatkowo wzmacnia efekt porozumienia i zwiększa motywację do wprowadzania ich w życie.
Sesja mediacji w nurcie NVC pozwala również na rozładowanie trudnych emocji oraz znalezienie takich strategii, które łączą potrzeby wszystkich stron konfliktu.
Proces mediacji charakteryzuje się poufnością, bezstronnością i dobrowolnością. Mediator nie narzuca własnych rozwiązań, ani nie przychyla się do żadnej ze stron. Nie stwarza również presji do zawarcia porozumienia. Uczestnicy procesu, mogą w każdej chwili zrezygnować z kontynuowania mediacji.
Przed mediacją każdy z uczestników jest zaproszony na indywidualne spotkanie z mediatorem, aby przedstawić swój punkt widzenia oraz swoje oczekiwania, a także rozładować nagromadzone w wyniku konfliktu emocje. . Po takim spotkaniu wspólnie podejmujemy decyzję o gotowości na mediację. Spotkanie mediacyjne trwa zazwyczaj 1,5 godziny. Ilość spotkań zależy od tego jak skomplikowana i złożona jest sprawa.
Rekomendacje:
"Spotkania z Agatą przebiegły w sympatycznej atmosferze. Jej profesjonalizm przejawiał się dużą uważnością i bezstronnością podczas spotkania mediacyjnego, pozwalał na wyraźne nazwanie potrzeb względem drugiej osoby, a także wyraźne odcięcie się od powstałych wcześniej interpretacji. Cele spotkań zostały zrealizowane."
Rafał, HRBP pracujący w dziale personalnym jednej z czołowych firm retail
Inwestycja:
Indywidualne spotkanie premediacyjne – 260 zł (60 min)
Sesja mediacyjna wspólna – 410 zł (90 minut)
Dla klientów biznesowych:
Indywidualne spotkanie premediacyjne – 360 zł (60 min)
Sesja mediacyjna wspólna – 510 zł (90 minut)
Ilość sesji zależy od tematu i potrzeb klienta.
Jeśli jesteś zainteresowany mediacjami w Gdańsku i okolicach napisz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Jeśli jesteś zainteresowany mediacjami w Krakowie i okolicach napisz: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
O nas
Agata Olszak-Szymula
Jestem trenerką komunikacji empatycznej, coachem w nurcie Coachingu Transformacyjnego i Systemowego, mediatorem w duchu NVC i Praktykiem Terapii IFS. W swojej pracy inspiruję się przede wszystkim metodą Porozumienia Bez Przemocy (NVC) oraz Internal Family Systems (IFS, System Wewnętrznej Rodziny), które praktykuję i szerzę na co dzień. Moja przygoda z trenerstwem rozpoczęła się od stworzenia autorskiego projektu pierwszych w Polsce warsztatów dla macoch, które zaowocowały powstaniem 2-letniej grupy empatii.
Od 2010 roku prowadzę szkolenia, warsztaty, a także sesje indywidualne dla różnych grup odbiorców: m.in. dla rodziców, nauczycieli, młodzieży, członków rodzin patchworkowych, partnerów, pracowników, trenerów i coachów, a od 2021 prowadzę praktykę terapeutyczną metodą IFS. W 2022 roku założyłam własny gabinet w Krakowie przy ul. Łobzowskiej. Moje doświadczenie obejmuje ponad 4000 godzin szkoleniowych oraz ponad 1500 godzin sesji indywidualnych.
Wierzę, że relacje są jednym z ważniejszych źródeł szczęścia, dlatego moją misją zawodową jest wspieranie innych w budowaniu relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym zrozumieniu, autentycznym kontakcie oraz umiejętności empatycznego słuchania siebie i innych. W swojej pracy cenię sobie żywy kontakt z ludźmi oraz wymianę doświadczeń, które są nieustanną inspiracją do rozwoju zarówno dla mnie, jak i dla uczestników szkoleń.
Swoją wiedzę i umiejętności zdobywam, uczestnicząc w szkoleniach certyfikowanych trenerów NVC z Polski i z zagranicy: m.in. Ewa Orłowska, Ian Patey, Eva Rembala, Monica Reu, Miki Kaschtan, Pernille Plantener, Liv Larsson, Frank i Gundi Gaschler, Agnieszka Pietlicka, Ania Mills i Joanna Berendt oraz terapeutów IFS (m.in. Osnat Arbel, Paul Ginter, Mary Kruger, Frank Anderson, Susan Mc Connell, Robert Falconer, Ann Sinko). Aby zapewnić jak najlepszą jakość usług, nieustannie podnoszę swoje kompetencje, a także poddaje swoją pracę regularnej superwizji.
Prywatnie jestem żoną, mamą dwójki dzieci i macoszką. Miłośniczką kaszubskich jezior, dobrego kina, muzyki świata i literatury psychologicznej. Pasjonatką nieustannego rozwoju osobistego.
Inspiruję się mottem: „Nie pytaj się, czego potrzebuje świat – pytaj siebie, co cię ożywia, i rób to. Ponieważ to, czego potrzebuje świat, to przywróceni do życia ludzie” (Harold Whitman).
Wykształcenie:
- Training Program in Internal Family Systems Therapy, IFS Institute: Addicitons and Eating Disorders (Level 2)
- Training Program in Internal Family Systems Therapy, IFS Institute (Level 1)
- Integracja Technik Somatycznych w Terapii
- Praca z ciałem w IFS
- Uzdrawianie Traumy z Terapią IFS
- Akademia Mistrzów Treningu o profilu transformacyjno-rozwojowym, Grupa Trenerska Mentor (poziom EQF-V, starszy trener)
- Studium „Porozumienia Bez Przemocy”, Dojrzewalnia Róż (16 dni szkoleniowych)
- Coaching oparty na Potrzebach (Transformacyjny), Business By Heart, Strefa Relacji, Leance
- Mediacje NVC, Leance
- Coaching Systemowy, Rozwiązania Systemowe
- Kurs Lidera Socjoterapii, Polskie Stowarzyszenie Psychologów Praktyków
- Praktyk NLP, Fundacja Laurus Nobilis
- Kwalifikacyjny Kurs Pedagogiczny, Galicyjski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
- Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
- Kulturoznawstwo, studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
Instytucje, dla których przeprowadziłam warsztaty i z którymi współpracowałam lub współpracuję:
- State Street
- Tesco Polska Sp. z o. o.
- LPP S.A. (właściciel marek Reserved, Cropp, House, Mohito, Sinsay)
- Ericsson Sp. z o. o.
- Nowy Teatr w Warszawie
- Instytut Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego
- Polski Instytut Montessori
- Galicyjski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
- Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
- Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu
- Festiwal Progressteron
- Grupa Trenerska MENTOR
- Dworek Białoprądnicki
- Prywatna Szkoła Podstawowa SALWATOR w Krakowie
- Prywatna Szkoła Podstawowa OPEN FUTURE w Krakowie
- Szkoła Podstawowa w Połańcu
- Przedszkole "Guzikowo" w Krakowie
- Przedszkole i Żłobek "Montessori Dreams" w Krakowie
- Przedszkole "Pomysłowy Przedszkolak" w Krakowie
- Przedszkole "Żyrafa" w Krakowie
- Przedszkole Anglojęzyczne "The Little Steps" w Krakowie
- Przedszkole i żłobek Akademia Kropki w Krakowie
- Przedszkole Językowo-Artystyczne w Liszkach
- Klub Malucha Tup Tup w Krakowie
- Żłobek Skrzacikowo
- Domowy Żłobek Utulisie
- Pracownia Rozwoju Osobistego PraPełnia w Krakowie
- Leance Sp. z o.o. w Krakowie
- Famiga w Krakowie
- Dom Kultury Podgórze
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Bożena Szymula
Od wczesnej młodości fascynował mnie rozwój osobisty, praca z ludźmi i poznawanie innych kultur. Po ukończeniu Iberystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim pracowałam przez wiele lat jako lektor języka francuskiego oraz propagatorka kultury francuskiej w Ośrodku Alliance Francaise przy Uniwersytecie Gdańskim. Doskonaląc swoje umiejętności odbyłam liczne szkolenia i warsztaty pedagogiczne w kraju i za granicą, głównie we Francji. Ukończyłam również kurs praktyka NLP a w 2009 roku rozpoczęłam przygodę z Nonviolent Communication (Porozumienie Bez Przemocy) Marshalla Rosenberga, która to metoda stała się moja życiową pasją. Szkoliłam się na warsztatach prowadzonych przez polskich i zagranicznych trenerów: Ewa Noemi Orłowska, Anna Mills, Kay Rung, Liv Larsson, Patrycja Bielak. W 2012 roku ukończyłam roczny kurs mediacji oparty na NVC prowadzony przez Annę Mills, Ike’a Lasetera i Tomasza Bagińskiego. W 2014 r. ukończyłam intensywne kursy "Coachingu opartego na potrzebach" prowadzone przez Pernille Plantener, a w 2015 r. odbyłam szkolenie z Sarah Peyton: "Neurobiologia i uzdrawianie systemowe w oparciu o NVC".
Od 2010 roku prowadzę warsztaty oparte na Porozumieniu Bez Przemocy dla osób prywatnych oraz instytucji, współprowadzę działającą w Gdańsku grupę empatii „Żyrafy w Trójmieście”. Pracuję z osobami szukającymi zmian w swoim życiu, oferując im pomoc coachingową bądź mediacyjną. W pracy z ludźmi interesuje mnie przede wszystkim towarzyszenie im w rozwoju, docieranie do ich wewnętrznego potencjału oraz doskonalenie umiejętności interpersonalnych. To co jest dla mnie ważne, to przyczynianie się do szerzenia kultury dialogu opartego na empatii i wzajemnym szacunku.
Jestem propagatorką rozwoju integralnego łączącego sferę intelektualną, duchową, emocjonalną i cielesną; miłośniczką podróży, dobrego kina i literatury oraz tańca flamenco.
Moja inspiracja do działania: przyczynianie się do budowania świata opartego na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i współpracy.
Instytucje, dla których przeprowadziłam warsztaty i z którymi współpracowałam:
- III Liceum ogólnokształcące w Gdańsku
- Cafe Fikcja - Gdańsk
- Fuji-san – Ośrodek Edukacji Prozdrowotnej - Gdańsk
- Dom na Skraju - Gdańsk
- Gdańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Fenyloketonurią
- O.K.E.J. Pracownia – Poznań
- Gdyńskie Gabinety USG ISPL Dr n. med. Dorota Socha
- Fan Dent Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
- Praca w charakterze mediatora w programie budowania modelu partycypacji społecznej "Razem o Łupkach" (województwo pomorskie i zachodnio – pomorskie)
Kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.