"To na siebie od zawsze czekasz"


To tytuł książki dr Richarda C. Schwartza, autora metody Terapii IFS (Internal Family Systems – System Wewnętrznej Rodziny), i zarazem jedno z ważniejszych założeń tej metody. Zakłada ona, że centrum wnętrza każdego z nas stanowi energia „JA” (z ang. „The Self”), które charakteryzuje się m.in. spokojem, ciekawością, współczuciem i odwagą i ma potencjał do przywrócenia harmonii i uzdrowienia naszych wewnętrznych zranień.
Pod wpływem różnych naszych życiowych doświadczeń, zwłaszcza tych trudnych i bolesnych, nasz dostęp do tej energii zostaje zakłócony. Kontrolę nad naszym wnętrzem przejmują części ochronne, tzw. Strażnicy, których intencją jest chronienie nas przed bólem i ponownymi zranieniami. I tak naszym życiem przez długi czas może kierować np. Wewnętrzny Krytyk, Zadaniowiec, Perfekcjonista, Sabotażysta, Kontroler, Pracoholik etc. O różnorodności i niejednolitości naszego umysłu, czyli założenia, że składa się on z wielu części, mówiło już wcześniej wielu psychiatrów i psychoterapeutów m.in. Jung, Assiagoli, Perls, Berne. Natomiast Richard Schwartz odkrył, że każdy z jego klientów ma wiele swoich części, które tworzą między sobą skomplikowane powiązania i konflikty przypominające relacje w systemie rodzinnym. I pracując właśnie z tymi wewnętrznymi częściami, a nie z członkami prawdziwej rodziny, jest w stanie osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne.

"Wszystkie części mile widziane"

To kolejne ważne założenie metody IFS, które zakłada, że każda z naszych wewnętrznych części ma pozytywne intencje, choć strategie jakie stosuje, nie zawsze są dla nas korzystne. Nasze subosobowości mają swoje przekonania, których nabrały pod wpływem różnych doświadczeń (również tych dziedziczonych pokoleniowo) i różne sposoby na zaspokajanie ważnych dla nas potrzeb. Te sposoby niekiedy są bardzo ekstremalne, bo części uwierzyły, że tylko takie metody pomagają nam w przetrwaniu. Natomiast każda z naszych części potrzebuje zrozumienia, wysłuchania i często wsparcia w odciążeniu z przekonań bądź ról, jakie pełni. Części te często wzięły na siebie role chronienia nas przed ponownym zalaniem trudnymi emocjami, których doświadczyliśmy zwłaszcza w dzieciństwie i które wyparliśmy ze świadomości, aby móc funkcjonować na codzień. Te wyparte części to tzw. Wygnańcy, którzy często oprócz trudnych wspomnień, przekonań i emocji, noszą w sobie również piękne jakości – takie jak: kreatywność, radość, ciekawość czy spontaniczność. Odcinając się od tych dziecięcych części naszej osobowości, tracimy jednocześnie dostęp do tych wszystkich jakości, jakie niosą.   
Celem terapii IFS, jest przywrócenie wewnętrznej harmonii w naszym systemie i odciążenie naszych części. Terapeuta poprzez wniesienie do procesu swojego stabilnego, uważnego i współczującego JA, pomaga klientowi dotrzeć do jego energii JA. I z tego poziomu klient spotyka się ze swoimi częściami otaczając je zrozumieniem i uzdrawiającym współczuciem. Terapeuta pełni tu rolę przewodnika i wzmacnia cały proces, natomiast najważniejszym źródłem uzdrowienia jest sam klient, co wzmacnia jego poczucie mocy i zaufanie do samego siebie. Metoda IFS przynosi dość szybkie i skuteczne efekty i w ostatnich latach zyskuje wiele uznania w świecie nauki i terapii. Jest propagowana m.in. przez dr Bessel van der Kolk i dr Janinę Fisher - światowych specjalistów terapii traumy.

Więcej informacji o metodzie IFS znajdziesz tu:
https://ifsp.pl

 

Fot. Jakub Michniowski, na zdjęciu Agata w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie

Jeśli chciałabyś/chciałbyś przywrócić harmonię w Twoim życiu, uzdrowić wewnętrzne konflikty i zranienia, uzyskać większy spokój i zaufanie do samego siebie, to zapraszam Cię do pięknej i głębokiej pracy z IFS. Ukończyłam specjalistyczne szkolenia uprawniające mnie do prowadzenia sesji terapeutycznych tą metodą, ucząc się u międzynarodowych specjalistów IFS (Osnat Arbel, Paula Gintera, Mary Kruger, Franka Andersona, Roberta Falconera, Susan Mc Connel, Ann Sinko), dlatego chętnie będę Ci towarzyszyć w Twojej podróży.

Agata Olszak-Szymula, dyplomowany Praktyk Terapii IFS

 
PRZYKŁADOWE ZAGADNIENIA DO PRACY TERAPIĄ IFS
- Trudne emocje (lęk, złość, niepokój, poczucie osamotnienia, wstyd, poczucie winy etc)
- Przekonania, nawyki lub zachowania, które Ci już nie służą (kompulsywne zachowania, perfekcjonizm, pracoholizm, nadmierna krytyka siebie i innych)
- Problemy w relacjach partnerskich, rodzinnych i zawodowych
- Konflikty wewnętrzne (np. chciałabym/chciałbym coś zmienić w życiu, ale stoję w miejscu)
- Zaniżone poczucie własnej wartości, brak pewności siebie
- Traumatyczne i bolesne doświadczenia
- Traumy wielopokoleniowe
- Zaburzenia odżywiania

KOSZT SESJI:
Dla klientów indywidualnych:

250 zł za godzinę / 350 zł półtorej godziny

Dla par: 300 zł za godzinę / 400 zł półtorej godziny

Dla klientów biznesowych: 350 zł za godzinę / 500 zł półtorej godziny

Ilość sesji zależy od tematu i potrzeb klienta; spotykamy się co tydzień lub co dwa tygodnie.

Zapraszam na wstępną niezobowiązującą konsultację, po której podejmujemy decyzję o kontynuacji sesji.


MIEJSCE SESJI: Kraków, ul. Łobzowska 10/2 lub w wersji ONLINE

KONTAKT: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 604 085 911

REKOMENDACJE:
„Miałam do pracy wewnętrznej trudny i bolesny temat. W czasie sesji IFS z Agatą bardzo delikatnie zbliżyłyśmy się do tego co we mnie tkliwe i czułe. Dzięki jej wsparciu, znalazłam źródło moich wewnętrznych niepokojów. Poczułam, jak przy jej pomocy, obecności i dzięki jej umiejętnościom wewnętrznie się uspokajam i wyciszam. Tamta dawna historia nie znikła z mojego życia, ale zaopiekowanie moich emocji jej towarzyszących sprawiło, że spokojnie oddycham. Polecam wszystkim pracę z Agatą, jeśli tylko czujecie że Wasza wrażliwa dusza i / lub dotykające Was przeżycia potrzebują przyjaznej, ale bardzo kompetentnej i dającej wielkie poczucie bezpieczeństwa, osoby do pomocy. Agata jest tą właściwą. Terapia IFS to magia”.

Małgorzata Żółtaszek

"Praca metodą IFS, jaką praktykuje Agata, pokazuje, że próba walki i odpychanie naszych uczuć, lęków czy myśli nie spowoduje, że one znikną. IFS zaprasza do ich poznania, przyjęcia i to jest droga do współpracy z nimi i często zmniejszenia ich intensywności. Już sama świadomość, że te myśli, lęki czy wątpliwości, to nasze części, którym możemy się bliżej przyjrzeć, poszukać przyczyny ich pojawienia się i je odciążyć, daje ogromną ulgę i pozwala z empatią i dystansem spojrzeć na całą sytuację. Procesy spotkania z wewnętrznym dzieckiem w ramach IFS, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej uwalniających momentów. Agata jest świetnym, empatycznym i profesjonalnym Praktykiem IFS. Polecam terapię IFS każdemu, kto chce zajrzeć w głąb siebie i odnaleźć swoje prawdziwe JA pełne spokoju, empatii i ciekawości".

Joanna Sroczyńska

"Serdecznie polecam metodę IFS. To niezwykle wzruszające, zawsze zaskakujące i bardzo uleczające sesje. Towarzystwo Agaty daje poczucie bezpieczeństwa i trzymania całego procesu. To cudowna podróż spotkać te nasze wewnętrzne części. Polecam pracę tą metodą z całego serca".

Agnieszka Korsak

 

Certyfikat IFS Agata Olszak-Szymula

Warsztaty dla rodziny Warsztaty dla szkoły Warsztaty dla biznesu Warsztaty dla Ciebie